Zatmění Slunce 29. dubna bude připomínat prstenec ohně

25.04.2014 - Redakce

Krátce po zatmění Měsíce, které nastalo 15. dubna, přijde i zatmění Slunce, které bude připomínat efektní prstenec


Reklama

Zatmění Slunce lze pozorovat tehdy, když Měsíc vrhne svůj stín na povrch Země; tento okamžik nasává jen tehdy, je-li Měsíc v novu. Stín je však maličký, takže si této efektní podívané může užívat jen malá část lidí – ti, co mají štěstí a nachází se v pásu totality. Na podstatně větším území pak lze pozorovat částečné zatmění, kdy si Měsíc jakoby ukousne část slunečního kotouče.

Bohužel pro nás a i pro většinu světa, toto zatmění bude pozorovatelné pouze z Antarktidy. Část jižní polokoule včetně celé Austrálie pak bude mít možnost pozorovat zatmění částečné. Měsíc bude 29. dubna ale natolik blízko Zemi, že nezakryje Slunce celé – po okrajích zbude tenký ohnivý prstenec. Takové zatmění nazýváme prstencové.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Kevin Baird/Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907