Zatmění Slunce 29. dubna bude připomínat prstenec ohně

25.04.2014 - Redakce

Krátce po zatmění Měsíce, které nastalo 15. dubna, přijde i zatmění Slunce, které bude připomínat efektní prstenec


Reklama

Zatmění Slunce lze pozorovat tehdy, když Měsíc vrhne svůj stín na povrch Země; tento okamžik nasává jen tehdy, je-li Měsíc v novu. Stín je však maličký, takže si této efektní podívané může užívat jen malá část lidí – ti, co mají štěstí a nachází se v pásu totality. Na podstatně větším území pak lze pozorovat částečné zatmění, kdy si Měsíc jakoby ukousne část slunečního kotouče.

Bohužel pro nás a i pro většinu světa, toto zatmění bude pozorovatelné pouze z Antarktidy. Část jižní polokoule včetně celé Austrálie pak bude mít možnost pozorovat zatmění částečné. Měsíc bude 29. dubna ale natolik blízko Zemi, že nezakryje Slunce celé – po okrajích zbude tenký ohnivý prstenec. Takové zatmění nazýváme prstencové.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Kevin Baird/Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907