Zatmění Slunce: Jak a kdy je sledovat a jak pořídit nejlepší fotky

20.03.2015 - Martin Reichman

Dnešní částečné zatmění Slunce je skutečně výjimečnou událostí. Další bude u nás k vidění až v roce 2021, nebude ale tak rozsáhlé a úplné dokonce až v roce 2135


Reklama

Pro bezpečné pozorování Slunce je třeba odpovídající výbava a rozhodně si nevystačíte se slunečními brýlemi, CD a DVD disky nebo rozebranými počítačovými disketami. Ty sice sluneční světlo zeslabí, neodfiltrují ale ultrafialové záření. K pozorování zatmění Slunce nejsou vhodné ani 3D brýle z kina.

Bez filtru ani ránu

Nejlepší volbou jsou brýle se speciálními filtry, které jsou určeny právě k pozorování zatmění. Koupit je lze na některých hvězdárnách, brněnská hvězdárna je například prodává za 25 korun. Alternativní volbou může být filtr určený do svářečské kukly. Nejlépe ten se stupněm ochrany 13, používaný pro svařování elektrickým obloukem. Filtr pořídíte v obchodě s pracovními pomůckami a vyjde vás zhruba na 30 korun.

Rozhodnete-li se pozorovat zatmění malým dalekohledem, pak si obraz Slunce promítněte. Jednoduše si vezměte čistý bílý papír a přidržte jej za okulárem dalekohledu ve vzdálenosti pár desítek centimetrů. Jakmile dalekohled namíříte na Slunce, objeví se na papíru světlé kolečko – obraz Slunce. Jestliže nebudou jeho okraje ostré, je možné projekční plochu přiblížit či oddálit a obraz také zkusit zaostřit. Pokud ale není dalekohled vybaven speciálními filtry, v žádném případě se do něj nedívejte!

Kdy a kde pozorovat zatmění Slunce

Zatmění Slunce můžete pozorovat samozřejmě kdekoli, odkud vidíte na oblohu. Podle předpovědi počasí budou k pozorování vhodné podmínky, obloha bude jasná a bez mraků. V řadě měst chystají veřejná pozorování na hvězdárnách a v planetáriích.

V Praze začne zatmění v 9:37, maximální fáze nastane v 10:45 a skončí v 11:57. V Česku se časy budou lišit v minutách. Čím více na západ, tím dříve zatmění bude.

Jak fotit zatmění Slunce

Pokud rádi fotíte, budete potřebovat velice silný šedý ND filtr a nejlépe co nejdelší teleobjektiv. Bez nasazeného filtru se ale rozhodně nepokoušejte podívat do hledáčku. Podobně jako pro pozorování okem, lze i pro fotoaparát alternativně použít svářečský filtr.

Nejlepších snímků dosáhnete s nejmenší citlivostí ISO (typicky ISO 100, ale některé přístroje umí i méně). Expozici si vyzkoušejte předem a ideálně ji nastavte úplně manuálně  - ideálně s nejkratším možným časem a maximálním clonovým číslem. K focení použijte stativ, který vám usnadní hledání vhodné kompozice. Můžete také snáze pořídit sérii fotek s jednotlivými fázemi zatmění.

  • Zdroj textu:

    eclipse.gsfc.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Flickr, Yoann Jezequel

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907