Zavázat oči a třikrát říznout: Reportérka zmapovala děsivou praxi „ženské obřízky“

13.11.2015 - Martin Reichman

Reportérka CNN Nima Elbagir se vypravila do Keni, aby zde zmapovala děsivou praxi „ženské obřízky“


Reklama

Podle statistik více než milion dívek z Evropy a severní Ameriky podstoupilo „ženskou obřízku“. Právě keňská Nairobi je častým cílem mladých britských dívek, původem z Afriky, které sem vyrážejí během letních prázdnin, aby tuto barbarskou proceduru podstoupily. Drtivou většinu těchto zákroků přitom neprovádějí školení lékaři.

Reportérka CNN Nima Elbagir se v Nairobi setkala s dvojicí žen přezdívaných „cutters“. Právě ženy jako Hawa a Fatima provádějí většinu obřízek. A jak taková procedura vypadá? Ženy dívce zavážou oči a položí ji na deku. Zakryjí ji ústa a nařídí jí, aby byla zticha. Pak třikrát říznou a nakonec ránu polijí etanolem. „Je to sice bolestivé, ale zastavuje to krvácení,“ komentuje praxi jedna z „cutters“. Etanol se poté používá další dva až čtyři týdny, než se rána zahojí. K řezání se používají žiletky, nože, nůžky a v některých případech dokonce skleněné střepy.

Kořeny mrzačení žen

Přestože je „ženská obřízka“ obvykle zdůvodňována náboženskými ohledy, nijak s ním nesouvisí. Teologové všech tří význačných náboženství ji dokonce zakazují.

Podle jednoho z tradičních zdůvodnění má amputace částí ženských genitálií zabránit masturbaci u žen a tak zajistit jejich duchovní čistotu. V afrických zemích zase lidé věří, že novorozenci jsou částečně oboupohlavní a obřízkou je tak odstraněn prvek pohlaví druhého (u mužů je za ženský prvek pokládána předkožka, u žen klitoris). Touto legendou se tedy zdůvodňuje obřízka u obou pohlaví. Podle kurdské tradice znamená ženská obřízka očištění ženy a je jí přisuzována i estetická funkce.

TIP: Ženskou obřízku podstoupilo 92% egyptských žen. Na venkově je to až 95%

Podle zprávy UNICEF je ročně obřezáno více než 1,5 milionu žen, Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce uvádí až tři miliony zmrzačených mladých dívek za jediný rok. Jen v Británii podstoupilo „ženskou obřízku“ zhruba 140 tisíc žen, ve Francii 100 tisíc. Celkové počty žen, které podstoupily obřízku, se odhaduje na 100 až 140 milionů, z toho asi 92 milionů v Africe. Podle WHO se „ženská obřízka“ praktikuje v 28 zemích západní, východní a severovýchodní Afriky, v částech Středního východu a v některých společenstvích imigrantů v dalších zemích.

„Ženská obřízka“

Samotný pojem obřízka je často označován jako chybný, neboť navozuje dojem smysluplného lékařského zákroku, o nějž se v drtivé většině případů nejedná, protože dochází k nevratnému poškození zdraví. Na rozdíl od mužské obřízky, která může někdy být i zdravotně prospěšná a nezpůsobuje vážné poškození pohlavního orgánu, je infibulace u žen podstatně vážnější zákrok s celoživotními, negativními důsledky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN

  • Zdroj fotografií: CNN

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír
Historie

Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje

Válka

Dunajskou deltu obývá nějvětší kolonie pelikánů bílých v Evropě.

Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907