Zavedení francouzského revolučního kalendáře

- redakce 100+1

<p>Hodiny s desetihodinovým ciferníkem a revoluční kalendář.</p>

Hodiny s desetihodinovým ciferníkem a revoluční kalendář.

24 . 11 . 1793

Reklama

Francie již neměla nadále počítat data dle gregoriánského kalendáře. Kdepak. Revoluce zrodila zcela novou zemi, které si zasloužila vlastní kalendář! Ten byl zaveden 24. listopadu 1793.

TIP: Proč má týden právě sedm dnů? A kde se vzala jména jednotlivých dnů?

Letopočet oficiálně začal dnem 22. září 1792, tedy dnem francouzské Republiky. Celý systém kalendáře byl revoluční jako Francie sama. Ačkoliv zachoval dvanáct měsíců, každý z nich byl rozdělen na tři dekády. Podobnou inovací prošly také hodiny. Den měl nově deset hodin, každá hodina sto minut a minuta sto sekund. Desítkové soustavě učinil konec až Napoleon v roce 1805.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907