Závod v paměti: Zapamatovali byste si 500 čísel za 5 minut?

30.05.2014 - Jan Miklín

Poslední zápas šampionátu v San Diegu: napětí, soustředění, rozvaha i rychlost. Tenis, atletika, nebo jiný sport? Ne, finále soutěže Extreme Memory Tournament, tedy v paměti


Reklama

V minutu trvajících duelech se setkalo šestnáct nejlepších zástupců tohoto neobvyklého sportu, zajímajícího farmaceutický průmysl i vědce. Vítěz si odnesl necelého půl milionu korun. Všechny „zápasy“ bedlivě sledovali zástupci Washington University in St. Louis (které zajímalo, čím se šampioni odlišují od běžných smrtelníků) i firmy Dart NeuroScience, vyvíjející lék na lepší paměť.

Rychlé učení, rychlé zapomínání

Do finále se dostali dva Němci – právník Simon Reinhard, schopný zapamatovat si pořadí všech karet v balíčku za 21,19 vteřin a Johannes Mallow, jenž se naučí 501 číslic za pět minut. Používaná strategie je dobře známá. Ke každému číslu, kartě či slovu má člověk přiřazeny určité obrázky, z nichž pak vzniká sice bizarní, ale snadno zapamatovatelný příběh. Kouzlo metody spočívá v tom, že je schopný si ji osvojit prakticky každý člověk. Ale jen někteří dosahují výsledků, jako účastníci tohoto střetnutí. Z jedné ze studií vyplynulo průměrné IQ 130 a okolo tisíce až dvou tisíc hodin tréninku.

„Největší rozdíl není přímo v paměti, ale kognitivních schopnostech souvisejících s pozorností,“ odhaluje výsledky výzkumu psycholog Henry L. Roediger. Velmi důležitá je také schopnost „vymazat“ naučená čísla před dalším kolem soutěže. Přesto se při jednom z testů ukázalo, že druhý den si soutěžící pamatují okolo 75 % slov z předchozího dne – průměrný výkon je 5 %.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907