Závodní speciál na elektřinu: Nissan ZEOD RC pojede Le Mans

06.08.2013 - Jan Miklín

Před pár lety byly elektromobily raritou i na silnicích, nyní si pomalu razí cestu i na závodní okruhy. S novým prototypem, jehož cílem je zúčastnit se slavného vytrvalostního závodu v Le Mans, přišel Nissan


Reklama

Japonská automobilka bere návrh závodního auta především jako svou propagaci, zároveň však technologie, vyvinuté a otestované v supersportu, využije také u běžné produkce. Design auta vychází z modelu Nissan Delta Wing, jenž se jako testovací stroj zúčastnil závodu v Le Mans letos. Jde o stroj s vysoce aerodynamickým tvarem, díky kterému je poháněn relativně slabým motorem s nízkou spotřebou. Tvar elektrického Zero Emission On Demand Racing Car – což znamená zkratka ZEOD RC – je prakticky stejný, liší se barvou: zatímco Delta Wing je uhlově černý, ZEOD RC je vyveden v barvách bílých.

Zásadní rozdíl se však skrývá uvnitř stroje. Jeho srdcem je hybridní elektromotor, jelikož současné technologie neumožňují vyrobit baterii s dostatečnou kapacitou pro tak dlouhou jízdu. Většina podrobných informací zůstává stále utajena, avšak inženýři plánují testovat několik typů pohonu a slibují, že vůz bude jezdit až 300kilometrovou rychlostí. Zda se doopravdy dvaceti čtyřhodinového závodu zúčastní a jak dopadne, se budeme muset nechat překvapit až za rok.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907