Zázračný polymer zvyšuje šance na přežití při letecké katastrofě

05.10.2015 - Stanislav Mihulka

Díky němu by letecké palivo nemuselo tak rádo a ochotně explodovat, kdykoliv se s letadlem něco stane


Reklama

Při přežití letecké katastrofy nejde jenom o prvotní náraz. Mnoho lidí v letadlech zahyne i kvůli smrtícímu kouři a plamenům. Obzvlášť, když dojde k nehodě během vzletu nebo bezprostředně po něm. Letadla totiž bývají při startu naplněná spoustou leteckého paliva.

Letecké palivo bývá skvěle vznětlivé a letecké motory ho navíc ještě míchají se vzduchem, čímž vzniká výjimečně hořlavá směs. Jak tomu zamezit, aby to nemělo vliv na provoz letadla?

Na Caltechu vymysleli polymer, který lze přidat do leteckého paliva, aniž by to zásadně ovlivnilo výkon motorů. Polymer tvoří výjimečně dlouhé molekulární řetězce přezdívané „megasupramolekuly“.

Při normálním fungování leteckých motorů vzniká směs paliva ze vzduchem jako obvykle. Pokud ale ihned nedojde ke spálení této směsi, tak se molekulární řetězce polymeru chemicky propojí a palivo se rázem stane mnohem méně hořlavým. První experimenty s polymerem v palivu mají více než slibné výsledky.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Caltech

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907