Zázračný polymer zvyšuje šance na přežití při letecké katastrofě

05.10.2015 - Stanislav Mihulka

Díky němu by letecké palivo nemuselo tak rádo a ochotně explodovat, kdykoliv se s letadlem něco stane


Reklama

Při přežití letecké katastrofy nejde jenom o prvotní náraz. Mnoho lidí v letadlech zahyne i kvůli smrtícímu kouři a plamenům. Obzvlášť, když dojde k nehodě během vzletu nebo bezprostředně po něm. Letadla totiž bývají při startu naplněná spoustou leteckého paliva.

Letecké palivo bývá skvěle vznětlivé a letecké motory ho navíc ještě míchají se vzduchem, čímž vzniká výjimečně hořlavá směs. Jak tomu zamezit, aby to nemělo vliv na provoz letadla?

Na Caltechu vymysleli polymer, který lze přidat do leteckého paliva, aniž by to zásadně ovlivnilo výkon motorů. Polymer tvoří výjimečně dlouhé molekulární řetězce přezdívané „megasupramolekuly“.

Při normálním fungování leteckých motorů vzniká směs paliva ze vzduchem jako obvykle. Pokud ale ihned nedojde ke spálení této směsi, tak se molekulární řetězce polymeru chemicky propojí a palivo se rázem stane mnohem méně hořlavým. První experimenty s polymerem v palivu mají více než slibné výsledky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Caltech

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907