Reklama


Zbytečně potopená loď

20.08.2015 - Tomáš Bártek

HMS Ark Royal je jedním z příkladů, že britské námořnictvo, navzdory svým zkušenostem a výborné pověsti, také dělalo hloupé chyby. Nebýt laxnosti, mohla být loď zachráněna.

Reklama

Letadlová loď HMS Ark Royal sice sloužila jen tři roky, ale za tu krátkou dobu toho stihla opravdu hodně. Zúčastnila se honu na bitevní loď Bismarck v květnu 1941, pomohla potopit Graf Spee (na taktiku tohoto boje se můžete podívat v našem dalším obrazovém článku) a v červenci a září 1940 se podílela na napadení vichystického loďstva v afrických přístavech.

Byla to první letadlová loď britské flotily, která měla letovou palubu integrovanou do původní  konstrukce a nebyla to jen nástavba na trupu. Pod letovou palubou byla dvě patra hangárů, ze kterých výtahy dopravovaly letouny až na horní palubu.

Několikrát se jen taktak vyhnula potopení, a německá propaganda dokonce několikrát oslavovala její zkázu. Ta přišla až 13. listopadu 1941, kdy HMS Ark Royal zasáhlo torpédo německé ponorky U-81 a prorazilo trup lodi. Voda proudící dovnitř uhasila kotle a kvůli chybějícímu záložnímu zdroji energie přestala fungovat čerpadla. Dílo zkázy dokonala liknavost při záchraných pracích.

Potopení jediným torpédem přinutilo britské konstruktéry modifikovat další letadlové lodi a odstranit konstrukční chyby. Vrak lodi leží dodnes na mořském dně poblíž Gibraltaru.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesnička Malana, která je vyhlášeným cílem vyznavačů hašiše.

Zajímavosti
Revue

Petřínská věž ve své nadmořské výšce měla „strčit do kapsy“ i samotnou Eiffelovku

Historie

Australští koalové čelí velkému nebezpečí. Ohrožuje je bakteriální infekce chlamydií.

Věda

Sameček získal „svou“ samičku, a tak hurá do vody

Příroda

Při vesmírných procházkách je slunce natolik silným zdrojem světla, že přezáří jakoukoliv hvězdu

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907