Zdání klame: Zlaté Porsche z lepenky a bez motoru

24.04.2014 - Jan Miklín

Ladné zaoblené křivky, zlatá metalíza, spoiler – zkrátka sporťák jako vyšitý. Ale jezdí nějak potichu a pomalu. Seznamte se s Porsche Ferdinant – šlapacím autem vlastnoručně vyrobeným z lepenky


Reklama

Jeho tvůrce – osmačtyřicetiletý Johannes Langeder původem z Rakouska – se šlapací auto rozhodl postavit poté, co zjistil, že jeho provoz je na německých silnicích legální. „Podle zákonů je to jako jet na kole,“ říká. Vyrobit repliku, s níž najezdil pěkných pár desítek kilometrů, mu zabralo asi tisíc hodin během půl roku.

Pomalu a tiše

Základem vozidla je ocelový rám, zbytek tvoří jen lehké materiály, jako jsou plastové tyče, hliníková fólie a lepenka. Karosérie ukrývá dvě místa k sezení – a šlapání. „Má verze má hned 24 rychlostí,“ chlubí se Johannes, „a dokonce i zpátečku – stačí se odrazit dozadu nohou,“ směje se. Zatímco originál pohání motor s výkonem 360 koňských sil a nuly na sto zrychlí za necelé čtyři vteřiny, šlapací auto jede maximálně 15 km/h – a to jen, když se lidské motory pořádně nadřou.

„Určitě to je k přírodě nejpřívětivější Porsche v historii, a také nejtišší,“ říká jeho autor. „Na jízdě je nejlepší, jak je toto autokolo pomalé. Díky tomu se na něj každý dívá, než zjistí, o co vlastně jde.“ Náklady na stavbu dosáhly 250 tisíc Kč, ale i tak je jeho výrobek výrazně levnější než originál. Po pár letech provozu jej autor věnoval muzeu cyklistiky v Hamburgu, kde jej mohou obdivovat jeho návštěvníci.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907