Zdání klame: Zlaté Porsche z lepenky a bez motoru

24.04.2014 - Jan Miklín

Ladné zaoblené křivky, zlatá metalíza, spoiler – zkrátka sporťák jako vyšitý. Ale jezdí nějak potichu a pomalu. Seznamte se s Porsche Ferdinant – šlapacím autem vlastnoručně vyrobeným z lepenky


Reklama

Jeho tvůrce – osmačtyřicetiletý Johannes Langeder původem z Rakouska – se šlapací auto rozhodl postavit poté, co zjistil, že jeho provoz je na německých silnicích legální. „Podle zákonů je to jako jet na kole,“ říká. Vyrobit repliku, s níž najezdil pěkných pár desítek kilometrů, mu zabralo asi tisíc hodin během půl roku.

Pomalu a tiše

Základem vozidla je ocelový rám, zbytek tvoří jen lehké materiály, jako jsou plastové tyče, hliníková fólie a lepenka. Karosérie ukrývá dvě místa k sezení – a šlapání. „Má verze má hned 24 rychlostí,“ chlubí se Johannes, „a dokonce i zpátečku – stačí se odrazit dozadu nohou,“ směje se. Zatímco originál pohání motor s výkonem 360 koňských sil a nuly na sto zrychlí za necelé čtyři vteřiny, šlapací auto jede maximálně 15 km/h – a to jen, když se lidské motory pořádně nadřou.

„Určitě to je k přírodě nejpřívětivější Porsche v historii, a také nejtišší,“ říká jeho autor. „Na jízdě je nejlepší, jak je toto autokolo pomalé. Díky tomu se na něj každý dívá, než zjistí, o co vlastně jde.“ Náklady na stavbu dosáhly 250 tisíc Kč, ale i tak je jeho výrobek výrazně levnější než originál. Po pár letech provozu jej autor věnoval muzeu cyklistiky v Hamburgu, kde jej mohou obdivovat jeho návštěvníci.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907