Zelená lávka nad Temží: Unikátní londýnský most

26.11.2013 - Jan Miklín

S nápadem, jak zpříjemnit život chodcům v londýnské metropoli a zároveň rozšířit plochu městské zeleně, přišel architekt a designér Thomas Heatherwick. Jeho Zahradní most by měl oba břehy Temže spojit už v roce 2017


Reklama

Heatherwickovo studio ve spolupráci s krajinným inženýrem Danem Pearsonem a inženýrskou firmou Arup navrhuje lávku pro pěší, krytou zelenou klenbou stromů. Stavba za 150 milionů liber by měla spojit londýnské části South Bank a Covent Garden.

Zelené propojení

„Londýn stojí na svém místě díky řece Temži, avšak dopravní infrastruktura postupem času město opásala a mnohé části izolovala,“ vysvětluje svou motivaci Thomas Heatherwick. „Staré město a severní břeh Temže jsou od svého okolí odděleny silnicí s neutuchajícím provozem, a chodci si nemůžou vychutnat třeba krásný pohled na most Waterloo,“ dodává.

Most, který by měl být dlouhý 367 metrů, si za svůj vzala organizace The Garden Bridge Trust, jejímž primárním úkolem je shromáždit na ojedinělé dílo dostatek finančních prostředků. „Věříme, že na Zahradní most bude moci být Londýn hrdý a stane se novou ikonou britské metropole,“ je přesvědčen představitel sdružení Mervyn Davies.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: The Garden Bridge Trust, sharperliving.co.uk

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907