Zelená lávka nad Temží: Unikátní londýnský most

26.11.2013 - Jan Miklín

S nápadem, jak zpříjemnit život chodcům v londýnské metropoli a zároveň rozšířit plochu městské zeleně, přišel architekt a designér Thomas Heatherwick. Jeho Zahradní most by měl oba břehy Temže spojit už v roce 2017


Reklama

Heatherwickovo studio ve spolupráci s krajinným inženýrem Danem Pearsonem a inženýrskou firmou Arup navrhuje lávku pro pěší, krytou zelenou klenbou stromů. Stavba za 150 milionů liber by měla spojit londýnské části South Bank a Covent Garden.

Zelené propojení

„Londýn stojí na svém místě díky řece Temži, avšak dopravní infrastruktura postupem času město opásala a mnohé části izolovala,“ vysvětluje svou motivaci Thomas Heatherwick. „Staré město a severní břeh Temže jsou od svého okolí odděleny silnicí s neutuchajícím provozem, a chodci si nemůžou vychutnat třeba krásný pohled na most Waterloo,“ dodává.

Most, který by měl být dlouhý 367 metrů, si za svůj vzala organizace The Garden Bridge Trust, jejímž primárním úkolem je shromáždit na ojedinělé dílo dostatek finančních prostředků. „Věříme, že na Zahradní most bude moci být Londýn hrdý a stane se novou ikonou britské metropole,“ je přesvědčen představitel sdružení Mervyn Davies.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: The Garden Bridge Trust, sharperliving.co.uk

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Plástové město Çatalhöyük nemělo ulice – chodilo se po střechách domů, do nichž se sestupovalo žebříky.

Zajímavosti

Ve výřezech snímky obnovených lidských plic po 24 hodinách.

Věda

Náš Měsíc se utvořil po srážce mladé Země s další protoplanetou, před zhruba 4,425 miliardami let.

Vesmír
Zajímavosti

Čedičová stěna u obce Hlinky působí velmi celistvým dojmem.

Příroda

Královny Alžběta I. a Viktorie. Dvě dámy, které ovládly svou dobu. Jedna zemřela bezdětná, druhá přivedla na svět hned devět dětí.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907