Zelená příšera: Chodící město budoucnosti s vyrobí vodu i energii

04.04.2014 - Jan Miklín

Pouště fascinují svou krásou i nehostinností. S plochou okolo 40 milionu kilometrů čtverečních, zvětšující se každým rokem, představují rozsáhlé, avšak opuštěné a nevyužívané plochy. Architekt Stephane Malka navrhl chodící město, které by do pouští mohlo přinést život


Reklama

„Podívejme se na poušť optikou zvětšující se lidské populace a globálního oteplování,“ uvádí svůj projekt architekt. „Každý rok desertifikace postihne 120 000 km2 plochy, která se stane prakticky nevyužitelnou. A obyvatelé těchto míst jsou nuceni posunout se dál, přičemž tento kolotoč se neustále opakuje.“ 

Kráčející město

Revoluční koncept nazval autor Green Machine a označuje jej za „pohybující se oázu, autonomní průmyslové i zemědělské město, umožňující regeneraci degradovaných ploch.“ Platformu nesou čtyři pásové transportéry Crawler, vyvinuté pro dopravu raket NASA od výrobce k raketodromu. Jejich výhodou je schopnost pohybovat se prakticky jakýmkoli terénem s těžkým nákladem „na hřbetě“. Pro získávání energie na svůj provoz využívá Green Machine jinak nepříznivých elementů saharského klimatu: silného slunečního záření, větru a velkých rozdílů mezi denní a noční teplotou.

Zatímco navrhované fotovoltaické články jsou v podmínkách Sahary schopné produkovat 450 kW denně, na nafukovacích balónech vznášejících se nad městem by kondenzovala voda. Podle propočtů by devět balonů dokázalo zajistit 450 m3 vody denně, z toho dvě třetiny by mohly být využity k zavlažování. Obyvatelé města budoucnosti by k dispozici měli restaurace, obytné prostory i odpočinkové zahrady a parky, obživu by jim zajišťovaly plodiny pěstované ve sklenících i na obnovené půdě. Green Machine by totiž při svém pohybu půdu kypřila, zavlažovala i hnojila a za sebou zanechávala pás zúrodněné země, během následujících let využitelné k pěstování zemědělských plodin.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907