Zelený kužel: Řeka přináší úrodu

23.05.2014 - Jan Miklín


Reklama

Řeky a potoky v horách erodují a přenáší obrovské množství materiálu, od hrubého štěrku po jemný písek. V místech, kde vodní tok opouští hory a jeho sklon se rychle zmenšuje, ztrácí řeka unášecí sílu a vytváří mohutné náplavové kužely charakteristického tvaru. Mnohdy jsou zarostlé či zastavěné a na první pohled je nelze poznat, na tomto snímku z Kazachstánu to je ale jinak. Díky relativně vyšší úrodnosti (řeka přináší jak živiny, tak i vhodný materiál) a dostatku podzemní vody využívají místní obyvatelé rozsáhlý náplavový kužel řeky Tente opouštějící hřeben Džungarského Alatau k zemědělství.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA Earth ObservatoryDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907