Železná opona na mexicko-americké hranici

17.10.2014 - Martin Reichman

Mexicko-americká hranice živí pašeráky drog, převaděče lidí i pohraniční stráž. Ročně na ní umírá až 500 lidí a vadí i ochráncům přírody


Reklama

Přes několik zásadních změn v imigrační politice USA je mexicko-americká hranice již přes 100 let nejčastější branou na americké území a podle posledních dat, jsou Mexičané největší přistěhovaleckou komunitu na území USA. Z původních zhruba 2,2 milionu přistěhovalců v roce 1980, jich zde v roce 2013 žilo přibližně 12 milionů.

Nová železná opona

Mexicko-americká hranice dlouhá přes 3 tisíce kilometrů prochází vrcholky hor, údolími, mořem i souší, protíná pouště a dotýká se velkoměst. Překročit se ji snaží tisíce lidí, kteří ve Spojených státech hledají lepší budoucnost. USA je ale na svém území nechtějí, a tak hranici přísně střeží pohraniční stráž. V roce 2006 zde vyrostla téměř neprostupná bariéra z oceli, špičkových sledovacích zařízení střežená tisíci pohraničníky. S ní vyrostla i jasná hranice mezi chudobou a blahobytem.

Američané žijící v blízkosti hranic si opatření chválí, v San Diegu se s plotem kriminalita snížila o 60 procent. Ani šestimetrová bariéra ale neřeší všechno – záplatované díry připomínají desítky pokusů o její přechod. Ročně to podle odhadů přes hranici zkouší až milion lidí a 500 z nich za to zaplatí životem.

Umírají lidé, zvířata i kaktusy

Hlasité protesty se ozývají zejména z řad ochránců lidských práv a k nespokojencům se přidali i ochránci přírody. Umělá bariéra totiž podle nic brání přirozené migraci zvěře zejména jaguárům, mexickým vlkům a antilopám. Svůj vliv má také na místní flóru. Podle některých studií se s vysokou bariérou neumí vypořádat některé druhy hmyzu a vzácné druhy kaktusů na obou stranách plotu rychle mizí.

Celá Amerika se shoduje, že imigrační politika země příliš nefunguje. Zde ale shoda končí a začínají rozpory. Jak se zdá, bez vyhlídky na změnu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    migrationpolicy.org

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907