Reklama


Země jako na střelnici: Tři asteroidy během dvou dnů

11.03.2014 - Petr Broža

Minulý týden proletěly kolem Země během pouhých dvou dnů tři planetky (asteroidy). Naštěstí v dostatečné vzdálenosti. Jak dlouho ale budeme v bezpečí?

Reklama

Země jako na střelnici? Už třetí planetka proletěla kolem naší planety během posledních dvou dnů. Nejprve to byla ve středu planetka 2014 DX110 o půměru 30 m ve vzdálenosti 350 000 km. Týž den následovala planetka 2014 EF (120 000 km) a ve čtvrtek to byla osmimetrová planetka 2014 EC ve vzdálenosti 61 600 km. Pro srovnání, průměrná vzdálenosti Měsíce činí 385 000 km.

A proč se najednou věnuje taková pozornost blízkozemním asteroidům? Kvůli Čeljabinskému meteoritu, který vybuchl nad Ruskem loni v únoru a způsobil velké škody. O něm dopředu nikdo nevěděl... V rámci programu Near-Earth Object Observations Program (Hledání blízkozemních objektů) se NASA snaží monitorovat všechny objekty, které by mohly ohrozit naši planetu, ať už jde o planetky nebo komety, pomocí pozemských i vesmírných dalekohledů.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Masakr MacDonaldů v Glencoe z pohledu těch, kterým se podařilo uprchnout.

Historie

Finsko po minulých zkušenostech nemůže na neutralitu jako obranu před Ruskem spoléhat, současně ví, že pokus vstoupit do NATO by Rusko netolerovalo

Válka

Proces zdobení nevěsty a finální podoba líčení, které trvá zhruba dvě hodiny a na němž se účastní jen ženy z nevěstiny rodiny.

Zajímavosti

Robotická ryba je ideální pro nenápadné sledování podmořského života.

Věda

STA-099 Challenger (Structural Test Article): Původně šlo o konstrukci raketoplánu určenou k dynamickým a zátěžovým zkouškám

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907