Země už třikrát vyměnila atmosféru. Ta současná podporuje život

06.10.2014 - Michal Švanda

Zatímco první zemskou atmosféru rychle odfouknul sluneční vítr, ta současná se skládá z těžších prvků a vypadá to, že chvíli vydrží...


Reklama

Zemské těleso je obklopeno atmosférou tvořenou převážně dusíkem a kyslíkem s příměsmi argonu, oxidu uhličitého i dalších látek. V přípovrchových vrstvách je významně zastoupena vodní pára, s výškou ubývá těžších plynů a přibývá vodíku a helia. Polovina hmotnosti atmosféry spočívá ve výšce do 5,6 km, přičemž prakticky veškerý vzduch se nachází ve výšce do 100 km, která se považuje za hranici kosmického prostoru. Přestože nad ní je již v podstatě vzduchoprázdno, kosmické satelity pociťují odpor vysokých vrstev atmosféry až do výšek kolem 800 km.

Třetí atmosféra

Geologové a planetologové předpokládají, že současná atmosféra Země není původní – dokonce se zdá, že by mohla být již třetí v pořadí. Původní atmosféra se nejspíše vytvořila krátce po vzniku planety a sestávala z lehkých prvků z původní sluneční mlhoviny, zatímco těžší prvky zkondenzovaly a vytvořily zemské těleso. V jejím složení nejspíše dominoval vodík a jeho relativně lehké sloučeniny (amoniak, metan), jež byly nejspíše poměrně rychle „obroušeny“ intenzivním slunečním větrem.

Druhou atmosféru již tvořily těžší sloučeniny, především dusík a oxid uhličitý, jako výsledek překotného vulkanismu a také bombardování Země planetkami v období před více než 3,5 miliardy let. Tato atmosféra se pomalu vyvíjela, přičemž se zvětšovalo poměrné zastoupení dusíku, jak se oxid uhličitý rozpouštěl ve vodách vznikajícího povrchového oceánu.

Tip: Jak zemská tektonika ovlivnila planetu

Na podobě třetí, tedy současné atmosféry se zásadním způsobem podepsaly živé organismy produkující kyslík. Fotosyntézou odstraňovaly ze vzdušného obalu oxid uhličitý, až zhruba před 300 miliony let dosáhlo zastoupení kyslíku maximálních 30 %. Toto číslo se však dlouhodobě neustále mění v závislosti na sopečné činnosti a klimatických změnách, jež ovlivňují biosféru.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907