Země ve falešných barvách. Naše planeta duální kamerou sondy Messenger

28.03.2014 - Petr Broža

Proč jsou lesy naší planety snímkovány často infračervenou kamerou? Toto záření totiž odhalí nejen více detailů na povrchu, ale také umožňuje zjistit, zda je lesní porost zdravý. Jak to funguje?


Reklama

Když sonda Messenger (Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry, and Ranging, zkráceně MESSENGER) začala svou meziplanetární cestu k Merkuru, proletěla několikrát kolem objektů ve vnitřní Sluneční soustavě. Rok po startu se vrátila k Zemi a využila její gravitaci k úpravě kurzu. Přitom otestovala snímací duální systém na naší planetě.

Infračervená planeta

Na obrázku vlevo je naše Země v běžných barvách, vpravo jsou však barvy falešné. Messenger má na své palubě duální kameru (Mercury Dual Imaging System), která je schopna snímat realitu v celkem 11 odlišných spektrech záření, včetně viditelného a infračerveného. Nalevo je vidět naše Země ve viditelném světle, obrázek složený z červené, modré a zelené složky (RGB).

Na obrázku vpravo však byla modrá složka viditelného světla nahrazena světlem infračerveným. Výsledkem je ostřejší obraz naší planety, protože naše atmosféra modré záření rozptyluje (a to bylo odstraněno a nahrazeno). Oproti tomu infračervené světlo prochází atmosférou takřka bez „poruch“, což umožňuje ostřejší pohled na povrch Země.

Zdrávé lesy

Jenže díky tomu to, co je na Zemi zelené – rostliny, lesy – je najednou červené. Proč? Protože rostliny odráží záření blízké infračervenému více než červenou či zelenou, takže ve výsledku vypadají na tomto kombinovaném pohledu červeně.

Důvod, proč se používá toto „vidění“, není jen ostřejší obraz, ale také fakt, že tato substituce odhalí více detailů. Zdravé rostliny odrážejí více blízce-infračerveného záření než rostliny, proto červená značí zdravý a hustý porost. Z tohoto důvodu bBiologové a ekologové často snímkují lesy v infračerveném světle.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907