Zemětřesení posunulo Káthmándú, ale výška Mount Everestu zůstane stejná

28.04.2015 - Stanislav Mihulka

Ničivé zemětřesení napáchalo velké škody, hlavní město Nepálu Káthmándú posunulo o tři metry, ale výška nejvyšší hory světa se nejspíš nezmění


Reklama

V sobotu 25. dubna zasáhlo Nepál ničivé zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály. Ztráty na životech jdou do tisíců, došlo ke zničení řady vesnic a těžce postiženo bylo i hlavní město Káthmándú. Zvlášť bolestné je poboření řady cenných historických památek v Údolí Káthmándú, které je od roku 1979 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Podle prvních dat, získaných seismology ze zvukových vln, které po zemětřesení oběhly celou zeměkouli, se oblast Káthmándú zřejmě posunula o tři metry jižně. Nepál leží v místech tektonického zlomu, kde se střetává Indická tektonická deska s Eurasijskou deskou, takže tu podobné katastrofy hrozí. Indická deska kdysi dávno připlula z jihu a stále se ještě tlačí na sever rychlostí asi dva centimetry za rok. Za nejnovější zemětřesení mohou stejné síly, které před dlouhými miliony let stvořily Himaláje.

Na Mount Everestu v důsledku otřesů spadla vražedná lavina, ve které zahynulo minimálně 18 lidí. Samotný Mount Everest je ale poněkud dál od tektonického zlomu a podle všeho nedošlo ke znatelnému pohybu terénu nahoru nebo dolů. Výška nejvyšší hory světa by se neměla změnit, ale vědci to ještě pro jistotu přeměří se satelity.

  • Zdroj textu:

    AFP, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Komora / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stoupající hladiny způsobí ve městech škody, jejichž očekávaná výše dosáhne do konce století desítek trilionů korun.

Zajímavosti
Věda
Historie

Rekonstrukce hrubého vzhledu magnetického pole Slunce. Je zřejmé, že jde o velmi komplikovaný magnet

Vesmír

Menší obrázky ukazují, jak karty vidíme my, a větší, jak je vidí včely.

Zajímavosti

Příslušníci Local Defence Volunteers - konkrétně tito muži bojovali proti Němcům už v Belgii za Velké války

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907