Zemětřesení posunulo Káthmándú, ale výška Mount Everestu zůstane stejná

28.04.2015 - Stanislav Mihulka

Ničivé zemětřesení napáchalo velké škody, hlavní město Nepálu Káthmándú posunulo o tři metry, ale výška nejvyšší hory světa se nejspíš nezmění


Reklama

V sobotu 25. dubna zasáhlo Nepál ničivé zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály. Ztráty na životech jdou do tisíců, došlo ke zničení řady vesnic a těžce postiženo bylo i hlavní město Káthmándú. Zvlášť bolestné je poboření řady cenných historických památek v Údolí Káthmándú, které je od roku 1979 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Podle prvních dat, získaných seismology ze zvukových vln, které po zemětřesení oběhly celou zeměkouli, se oblast Káthmándú zřejmě posunula o tři metry jižně. Nepál leží v místech tektonického zlomu, kde se střetává Indická tektonická deska s Eurasijskou deskou, takže tu podobné katastrofy hrozí. Indická deska kdysi dávno připlula z jihu a stále se ještě tlačí na sever rychlostí asi dva centimetry za rok. Za nejnovější zemětřesení mohou stejné síly, které před dlouhými miliony let stvořily Himaláje.

Na Mount Everestu v důsledku otřesů spadla vražedná lavina, ve které zahynulo minimálně 18 lidí. Samotný Mount Everest je ale poněkud dál od tektonického zlomu a podle všeho nedošlo ke znatelnému pohybu terénu nahoru nebo dolů. Výška nejvyšší hory světa by se neměla změnit, ale vědci to ještě pro jistotu přeměří se satelity.

Reklama

  • Zdroj textu:

    AFP, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Komora / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907