Zemětřesení posunulo Káthmándú, ale výška Mount Everestu zůstane stejná

28.04.2015 - Stanislav Mihulka

Ničivé zemětřesení napáchalo velké škody, hlavní město Nepálu Káthmándú posunulo o tři metry, ale výška nejvyšší hory světa se nejspíš nezmění


Reklama

V sobotu 25. dubna zasáhlo Nepál ničivé zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály. Ztráty na životech jdou do tisíců, došlo ke zničení řady vesnic a těžce postiženo bylo i hlavní město Káthmándú. Zvlášť bolestné je poboření řady cenných historických památek v Údolí Káthmándú, které je od roku 1979 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Podle prvních dat, získaných seismology ze zvukových vln, které po zemětřesení oběhly celou zeměkouli, se oblast Káthmándú zřejmě posunula o tři metry jižně. Nepál leží v místech tektonického zlomu, kde se střetává Indická tektonická deska s Eurasijskou deskou, takže tu podobné katastrofy hrozí. Indická deska kdysi dávno připlula z jihu a stále se ještě tlačí na sever rychlostí asi dva centimetry za rok. Za nejnovější zemětřesení mohou stejné síly, které před dlouhými miliony let stvořily Himaláje.

Na Mount Everestu v důsledku otřesů spadla vražedná lavina, ve které zahynulo minimálně 18 lidí. Samotný Mount Everest je ale poněkud dál od tektonického zlomu a podle všeho nedošlo ke znatelnému pohybu terénu nahoru nebo dolů. Výška nejvyšší hory světa by se neměla změnit, ale vědci to ještě pro jistotu přeměří se satelity.

Reklama

  • Zdroj textu:

    AFP, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Komora / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907