Zemětřesení v Nepálu posunulo o několik centimetrů Mount Everest

17.06.2015 - Martin Reichman

Zemětřesení o síle téměř osmi stupňů, které si během dubna v Nepálu vyžádalo tisíce lidských obětí, změnilo polohu nejvyšší hory světa


Reklama

Podle zprávy čínského národního kartografického a geografického úřadu, se Mount Everest vlivem dubnových otřesů posunul přibližně o tři centimetry jihozápadním směrem.

Odborníci sice jednorázový posun nejvyšší hory světa považují za zajímavý úkaz, zároveň ale upozorňují, že nejde o nic výjimečného. Během posledních deseti let se Mount Everest přemístil přibližně o 40 opačným směrem, na severovýchod. Za stejné období navíc hora o tři centimetry povyrostla. Dubnové otřesy půdy o síle 7,8 stupně tak tento trend jen zpomalily.

Druhé zemětřesení, které se v oblasti odehrálo v květnu a dosáhlo intenzity 7,3 stupně, se podle čínských vědců na poloze Everestu nijak neprojevilo.

Nepál leží v místech tektonického zlomu, kde se střetává Indická tektonická deska s Eurasijskou deskou. Indická deska kdysi dávno připlula z jihu a stále se ještě tlačí na sever rychlostí asi dva centimetry za rok. Za poslední zemětřesení tak mohou stejné síly, které před dlouhými miliony let stvořily Himaláje.

Reklama

  • Zdroj textu:

    China Daily

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907