Zemětřesení v Nepálu posunulo o několik centimetrů Mount Everest

17.06.2015 - Martin Reichman

Zemětřesení o síle téměř osmi stupňů, které si během dubna v Nepálu vyžádalo tisíce lidských obětí, změnilo polohu nejvyšší hory světa


Reklama

Podle zprávy čínského národního kartografického a geografického úřadu, se Mount Everest vlivem dubnových otřesů posunul přibližně o tři centimetry jihozápadním směrem.

Odborníci sice jednorázový posun nejvyšší hory světa považují za zajímavý úkaz, zároveň ale upozorňují, že nejde o nic výjimečného. Během posledních deseti let se Mount Everest přemístil přibližně o 40 opačným směrem, na severovýchod. Za stejné období navíc hora o tři centimetry povyrostla. Dubnové otřesy půdy o síle 7,8 stupně tak tento trend jen zpomalily.

Druhé zemětřesení, které se v oblasti odehrálo v květnu a dosáhlo intenzity 7,3 stupně, se podle čínských vědců na poloze Everestu nijak neprojevilo.

Nepál leží v místech tektonického zlomu, kde se střetává Indická tektonická deska s Eurasijskou deskou. Indická deska kdysi dávno připlula z jihu a stále se ještě tlačí na sever rychlostí asi dva centimetry za rok. Za poslední zemětřesení tak mohou stejné síly, které před dlouhými miliony let stvořily Himaláje.

  • Zdroj textu:

    China Daily

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lidský mozek je tvarovatelný a my můžeme pomocí meditace hrát aktivní roli při jeho přetváření.

Zajímavosti

Mimořádně silná magnetosféra obří planety s vyznačenými dráhami velkých měsíců.

Vesmír

Egyptská technika tetování se zřejmě podobala té dnešní: Jehlou se pod kůži vnášelo barvivo na bázi uhlíku, pravděpodobně saze.

Zajímavosti

Dvojice houfnic ML-20, které jsou dnes součástí expozice v Petropavlovské pevnosti v Petrohradu

Válka

Nové fluoreskující štítky jsou bez problémů poživatelné.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907