Zemřel Ferdinand Aragonský, nejkřesťanštější král a sjednotitel Španělska

Ferdinand Aragonský (1452-1516) -<p>Ferdinand Aragonský (1452-1516)</p>
Ferdinand Aragonský (1452-1516) -

Ferdinand Aragonský (1452-1516)

23 . 1 . 1516

Reklama

Nikdo z aragonského panovnického domu zřejmě nepředpokládal, že jeho příslušník Ferdinand vstoupí do dějin jako nejvýznamnější člen rodu. Netušil to zřejmě ani sám Aragonec. A přesto byl v den své smrti 23. ledna 1516 považován za jednoho z největších vladařů své doby.

Základní kámen k úspěchu byl položen roku 1469, když se mladý princ oženil s dědičkou Kastilie Isabelou. Spojení dvou království sice položilo základ pro sjednocené Španělsko, nejdřív ale bylo třeba zúčtovat s odvěkými samozvanci, kteří dlouhá léta drželi významná území na Pyrenejském poloostrově. Společnými silami tak manželé pokračovali v reconquistě, která měla sjednotit celou zemi pod patronátem křesťanské víry. Tento úkol katolická veličenstva splnila v roce 1492, kdy padla poslední maurská pevnost Granada. Úspěch vládní politiky, který zaznamenal ohlas na celoevropské scéně, dovršili Ferdinand s Isabelou ziskem území v Novém světě, který Španělsko katapultoval mezi přední velmoci. Svým nástupcům přenechal Ferdinand mocnou říši, jejíž věhlas měl v budoucnu zažít nečekaný vzestup. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907