Zemřel Filip IV. Francouzský zvaný Sličný

- Redakce Živá historie

<p>Filip IV. Francouzský proslul jako tvrdý vládce, který zahájil centralizaci moci ve Francii, vyhnal z ní židy, zlikvidoval templářský řád a vynutil si přesun papežského stolce do Avignonu.</p>

Filip IV. Francouzský proslul jako tvrdý vládce, který zahájil centralizaci moci ve Francii, vyhnal z ní židy, zlikvidoval templářský řád a vynutil si přesun papežského stolce do Avignonu.

29 . 11 . 1314

Reklama

Výhodným sňatkem získal království navarrské a hrabství Champagne, s Eduardem I. soupeřil o Gaskoňsko a se stejnou vervou se neváhal pustit do boje s papežem Bonifácem VIII. Když 29. listopadu 1314 skončil jeho krátký, sotva šestačtyřicetiletý život, měl francouzský král Filip IV. Sličný na rukou nejen krev svých oddaných vojáků, ale také členů templářského řádu.

TIP: Vzestup a pád templářů: Bohatství a vliv předznamenaly jejich zkázu

Neustálé války vyčerpaly státní pokladnu a přinutily krále Filipa, aby si půjčil od bohatých templářů. Vysoký úrok ale nebyl schopen splácet. Přemýšlel, jakým způsobem by se dluhu zbavil, až přišel na to, že nejlepší bude zbavit se rovnou celého řádu. Roku 1307 byli jeho členové obvinění z kacířství a začalo velké zatýkání, které v roce 1312 následovalo zrušení řádu papežem Klimentem V. Celý proces byl dovršen upálením velmistra řádu Jacquese de Molay roku 1314. Filip se však ze svého vítězství neradoval dlouho. Ještě téhož roku, stejně jako jeho papež, zemřel.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907