Zemřel Filip IV. Sličný

29 . 11 . 1314

Reklama

Výhodným sňatkem získal království navarrské a hrabství Champagne, s Eduardem I. soupeřil o Gaskoňsko a se stejnou vervou se neváhal pustit do boje s papežem Bonifácem VIII. Když 29. listopadu 1314 skončil jeho krátký, sotva šestačtyřicetiletý život, měl francouzský král Filip IV. Sličný na rukou nejen krev svých oddaných vojáků, ale také členů templářského řádu.

Neustálé války vyčerpaly státní pokladnu a přinutily krále Filipa, aby si půjčil od bohatých templářů. Vysoký úrok ale nebyl schopen splácet. Přemýšlel, jakým způsobem by se dluhu zbavil, až přišel na to, že nejlepší bude zbavit se rovnou celého řádu. Roku 1307 byli jeho členové obvinění z kacířství a začalo velké zatýkání, které v roce 1312 následovalo zrušení řádu papežem Klimentem V. Celý proces byl dovršen upálením velmistra řádu Jacquese de Molay roku 1314. Filip se však ze svého vítězství neradoval dlouho. Ještě téhož roku, stejně jako jeho papež, zemřel.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907