Zemřel Filip IV. Sličný

29 . 11 . 1314

Reklama

Výhodným sňatkem získal království navarrské a hrabství Champagne, s Eduardem I. soupeřil o Gaskoňsko a se stejnou vervou se neváhal pustit do boje s papežem Bonifácem VIII. Když 29. listopadu 1314 skončil jeho krátký, sotva šestačtyřicetiletý život, měl francouzský král Filip IV. Sličný na rukou nejen krev svých oddaných vojáků, ale také členů templářského řádu.

Neustálé války vyčerpaly státní pokladnu a přinutily krále Filipa, aby si půjčil od bohatých templářů. Vysoký úrok ale nebyl schopen splácet. Přemýšlel, jakým způsobem by se dluhu zbavil, až přišel na to, že nejlepší bude zbavit se rovnou celého řádu. Roku 1307 byli jeho členové obvinění z kacířství a začalo velké zatýkání, které v roce 1312 následovalo zrušení řádu papežem Klimentem V. Celý proces byl dovršen upálením velmistra řádu Jacquese de Molay roku 1314. Filip se však ze svého vítězství neradoval dlouho. Ještě téhož roku, stejně jako jeho papež, zemřel.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907