Zemská kůra mizí. Bude z naší planety vodní svět?

11.07.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci to vyčetli ze vzorků hornin. Pokud se něco nezmění, tak se kontinenty za 2 miliardy let ocitnou pod vodou


Reklama

Klima během historie Země kolísá sem a tam, občas nám na planetu spadne meteorit. I když bychom ale podobné katastrofy nechali stranou, tak nám kontinenty podle nového výzkumu nevydrží věčně.

Bruno Dhuime z Bristolské univerzity tvrdí, že se z naší planety stane vodní svět. Analyzovali totiž data ze 13 tisíc vzorků hornin sesbíraných po celém světě a dospěli k závěru, že z obsahu křemíku a relativního zastoupení izotopů rubidia a stroncia lze odvodit tloušťku zemské kůry, ve které dotyčná hornina vznikla. Z toto se pak dají určit změny tloušťky zemské kůry v čase.

Jestli se Dhuime neplete, tak kůra naší planety byla nejmohutnější zhruba před miliardou let. Od té doby se neustále ztenčuje a jestli se tenhle trend nezmění, tak za další dvě miliardy let bude natolik tenká, že se kontinenty ponoří pod hladinu oceánu. Ze Země se tím stane vodní svět a pokud tu ještě budou naši potomci, tak se s tím budou muset nějak vyrovnat.

  • Zdroj textu:

    NewScience, Nature Geoscience

  • Zdroj fotografií: DiveIs

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907