Zemská kůra mizí. Bude z naší planety vodní svět?

11.07.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci to vyčetli ze vzorků hornin. Pokud se něco nezmění, tak se kontinenty za 2 miliardy let ocitnou pod vodou


Reklama

Klima během historie Země kolísá sem a tam, občas nám na planetu spadne meteorit. I když bychom ale podobné katastrofy nechali stranou, tak nám kontinenty podle nového výzkumu nevydrží věčně.

Bruno Dhuime z Bristolské univerzity tvrdí, že se z naší planety stane vodní svět. Analyzovali totiž data ze 13 tisíc vzorků hornin sesbíraných po celém světě a dospěli k závěru, že z obsahu křemíku a relativního zastoupení izotopů rubidia a stroncia lze odvodit tloušťku zemské kůry, ve které dotyčná hornina vznikla. Z toto se pak dají určit změny tloušťky zemské kůry v čase.

Jestli se Dhuime neplete, tak kůra naší planety byla nejmohutnější zhruba před miliardou let. Od té doby se neustále ztenčuje a jestli se tenhle trend nezmění, tak za další dvě miliardy let bude natolik tenká, že se kontinenty ponoří pod hladinu oceánu. Ze Země se tím stane vodní svět a pokud tu ještě budou naši potomci, tak se s tím budou muset nějak vyrovnat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScience, Nature Geoscience

  • Zdroj fotografií: DiveIsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907