Zemská kůra mizí. Bude z naší planety vodní svět?

11.07.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci to vyčetli ze vzorků hornin. Pokud se něco nezmění, tak se kontinenty za 2 miliardy let ocitnou pod vodou


Reklama

Klima během historie Země kolísá sem a tam, občas nám na planetu spadne meteorit. I když bychom ale podobné katastrofy nechali stranou, tak nám kontinenty podle nového výzkumu nevydrží věčně.

Bruno Dhuime z Bristolské univerzity tvrdí, že se z naší planety stane vodní svět. Analyzovali totiž data ze 13 tisíc vzorků hornin sesbíraných po celém světě a dospěli k závěru, že z obsahu křemíku a relativního zastoupení izotopů rubidia a stroncia lze odvodit tloušťku zemské kůry, ve které dotyčná hornina vznikla. Z toto se pak dají určit změny tloušťky zemské kůry v čase.

Jestli se Dhuime neplete, tak kůra naší planety byla nejmohutnější zhruba před miliardou let. Od té doby se neustále ztenčuje a jestli se tenhle trend nezmění, tak za další dvě miliardy let bude natolik tenká, že se kontinenty ponoří pod hladinu oceánu. Ze Země se tím stane vodní svět a pokud tu ještě budou naši potomci, tak se s tím budou muset nějak vyrovnat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScience, Nature Geoscience

  • Zdroj fotografií: DiveIs

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907