Teplá zima v norských fordech

14.05.2013 - 100+1

<p>Jako homérská Trója se označuje sedmá vrstva města, která vznikala mezi lety 1300 a 1190 př. n. l.</p>

Jako homérská Trója se označuje sedmá vrstva města, která vznikala mezi lety 1300 a 1190 př. n. l.


Reklama

Norské fjordy jsou oblíbeným cílem českých turistů, rybářů a milovníků přírody. Úzké zálivy moře obklopené vysokými horami však většina lidí zná pouze z letních měsíců. Jak ale vypadají v zimě? Díky teplému golfskému proudu fjordy nezamrzají. To je velká výhoda a rozdíl ve srovnání třeba s Baltským mořem na pobřeží Finska a Švédska, které se nachází v podobné zeměpisné šířce. Mimo jiné to Norům umožňuje celoroční fungování rybářské flotily.

Hjørundfjord, který vidíte na snímku, se ostře zařezává do norské pevniny na západě země. Patří k vůbec nejdeštivějším fjordům na naší planetě. Díky tomu jsou skalní srázy porostlé hustým lesem. Přímo z mořské hladiny se tu tyčí pohoří Sunnmøre, které dosahuje výšky okolo 1 600 metrů nad mořem. Nejvyšší hora pohoří Kvitegga však měří dokonce 1 717 metrů!

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907