Teplá zima v norských fordech

14.05.2013 - 100+1

<p>Jako homérská Trója se označuje sedmá vrstva města, která vznikala mezi lety 1300 a 1190 př. n. l.</p>

Jako homérská Trója se označuje sedmá vrstva města, která vznikala mezi lety 1300 a 1190 př. n. l.


Reklama

Norské fjordy jsou oblíbeným cílem českých turistů, rybářů a milovníků přírody. Úzké zálivy moře obklopené vysokými horami však většina lidí zná pouze z letních měsíců. Jak ale vypadají v zimě? Díky teplému golfskému proudu fjordy nezamrzají. To je velká výhoda a rozdíl ve srovnání třeba s Baltským mořem na pobřeží Finska a Švédska, které se nachází v podobné zeměpisné šířce. Mimo jiné to Norům umožňuje celoroční fungování rybářské flotily.

Hjørundfjord, který vidíte na snímku, se ostře zařezává do norské pevniny na západě země. Patří k vůbec nejdeštivějším fjordům na naší planetě. Díky tomu jsou skalní srázy porostlé hustým lesem. Přímo z mořské hladiny se tu tyčí pohoří Sunnmøre, které dosahuje výšky okolo 1 600 metrů nad mořem. Nejvyšší hora pohoří Kvitegga však měří dokonce 1 717 metrů!

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907