Teplá zima v norských fordech

14.05.2013 - 100+1

<p>Jako homérská Trója se označuje sedmá vrstva města, která vznikala mezi lety 1300 a 1190 př. n. l.</p>

Jako homérská Trója se označuje sedmá vrstva města, která vznikala mezi lety 1300 a 1190 př. n. l.


Reklama

Norské fjordy jsou oblíbeným cílem českých turistů, rybářů a milovníků přírody. Úzké zálivy moře obklopené vysokými horami však většina lidí zná pouze z letních měsíců. Jak ale vypadají v zimě? Díky teplému golfskému proudu fjordy nezamrzají. To je velká výhoda a rozdíl ve srovnání třeba s Baltským mořem na pobřeží Finska a Švédska, které se nachází v podobné zeměpisné šířce. Mimo jiné to Norům umožňuje celoroční fungování rybářské flotily.

Hjørundfjord, který vidíte na snímku, se ostře zařezává do norské pevniny na západě země. Patří k vůbec nejdeštivějším fjordům na naší planetě. Díky tomu jsou skalní srázy porostlé hustým lesem. Přímo z mořské hladiny se tu tyčí pohoří Sunnmøre, které dosahuje výšky okolo 1 600 metrů nad mořem. Nejvyšší hora pohoří Kvitegga však měří dokonce 1 717 metrů!

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907