Největší vesmírnou událost loňského roku možná zítra čeká velkolepé pokračování. Sonda Rosetta se pokusí o komunikaci s Philae
Zítra brzy ráno (v 5:00 našeho času) se sonda Rosetta pokusí odposlechnout signál svého vědeckého modulu Philae. Ten se od 12. listopadu nachází na neznámém místě na povrchu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Podle inženýrů z řídícího centra je pro odposlech signálu nutné, aby bylo splněno několik podmínek – okolní teplota musí být maximálně -45 °C a Philae musí disponovat energií odpovídající alespoň 5,5 W.
Přestože je podle vědců šance poměrně malá, teoretická naděje na zachycení signálu existuje. Pokud se Philae nachází v očekávané oblasti Abydos, měla by dostávat dvojnásobek sluneční energie, než v době přistání, což by mělo stačit na její probuzení. Vědci pro Philae odeslali sérii příkazů, upravujících její režim vytápění a komunikace. Přestože se zatím neohlásila, je možné, že je schopna příkazy alespoň přijímat. Pro obousměrnou komunikaci by Philae potřebovala alespoň 19 W.
Rosetta bude signálu naslouchat během 11 tranzitů nad povrchem komety od 12. do 20 března. Philae je nastavená tak, aby každých 30 minut odeslala signál Rosettě. Pokud se signál nepodaří zachytit do 20. března, budou pokusy o odposlech pokračovat.
rosetta.jpl.nasa.gov
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)