Zítra se možná dozvíme, zda je Philae vzhůru

11.03.2015 - Martin Reichman

Největší vesmírnou událost loňského roku možná zítra čeká velkolepé pokračování. Sonda Rosetta se pokusí o komunikaci s Philae


Reklama

Zítra brzy ráno (v 5:00 našeho času) se sonda Rosetta pokusí odposlechnout signál svého vědeckého modulu Philae. Ten se od 12. listopadu nachází na neznámém místě na povrchu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Podle inženýrů z řídícího centra je pro odposlech signálu nutné, aby bylo splněno několik podmínek – okolní teplota musí být maximálně -45 °C a Philae musí disponovat energií odpovídající alespoň 5,5 W.

Šance je malá ale existuje

Přestože je podle vědců šance poměrně malá, teoretická naděje na zachycení signálu existuje. Pokud se Philae nachází v očekávané oblasti Abydos, měla by dostávat dvojnásobek sluneční energie, než v době přistání, což by mělo stačit na její probuzení. Vědci pro Philae odeslali sérii příkazů, upravujících její režim vytápění a komunikace. Přestože se zatím neohlásila, je možné, že je schopna příkazy alespoň přijímat. Pro obousměrnou komunikaci by Philae potřebovala alespoň 19 W.

Rosetta bude signálu naslouchat během 11 tranzitů nad povrchem komety od 12. do 20 března. Philae je nastavená tak, aby každých 30 minut odeslala signál Rosettě. Pokud se signál nepodaří zachytit do 20. března, budou pokusy o odposlech pokračovat. 

  • Zdroj textu:

    rosetta.jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: DLR

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907