Živé či mrtvé: Miami Beach zvažuje vyplácení odměn za ulovené leguány

Floridské letovisko Miami Beach zvažuje vyplácení odměn za ulovené leguány zelené. Odborníci ale upozorňují, že podobná řešení v historii skončila katastrofálně…

23.09.2022 - Stanislav Mihulka



Na Floridě, přesněji řečeno v proslaveném ostrovním městě Miami Beach, mají problém s leguány zelenými (Iguana iguana). Oblíbení mazlíčci teraristů jsou na Floridě invazním druhem (nejbližší přirozený výskyt mají v Mexiku a na ostrovech v Karibiku) a čile se zde od 60. let minulého století množí. S chutí požírají vegetaci i drobné živočichy, například hlemýždě. Podle některých odborníků znamenají leguáni riziko pro původní a mnohdy ohrožené druhy.

Momentálně jsou leguáni na Floridě chráněni zákony potírajícími týrání zvířat a jejich usmrcení podléhá regulacím a pravidlům. Pro úřady jsou přemnožení leguáni problémem i z finančního hlediska – v posledních letech totiž výrazně rostou náklady na jejich profesionální odchyt a hubení.

Odměna za leguány!

Kristen Rosen Gonzalezová z vedení města Miami Beach proto nedávno přišla s návrhem vypsání odměn za živé či mrtvé leguány. Podle Gonzalezová bude zapojení veřejnosti ve výsledku levnějším řešením než služby profesionálů. „Lidé po nich půjdou a budou je lovit kvůli penězům. Podle mě je to lepší využití našich peněz než platit profesionály,“ přibližuje rodačka z Miami Beach Gonzalezová.

Jakkoli vypadá navrhované řešení radní na první pohled logicky, odborníci upozorňují, že toto rádoby tržní řešení ve skutečnosti nese značné riziko, které by mohlo celou situaci ve výsledku zhoršit. Jde o takzvaný „efekt kobry“, který je známým příkladem ekonomických „perverzních pobídek“, vedoucích k nežádoucím nebo zcela opačným důsledkům, než byly původně zamýšleny.

Když vypukne horečka

„Efekt kobry“ popsal v roce 2002 významný německý ekonom Horst Siebert podle koloniálního příběhu z Indie ovládané Brity. Koloniální úřady se obávaly velkého počtu jedovatých kober v Dillí a vypsaly proto odměnu za ulovené hady. Nejprve vše fungovalo. Pak ale začaly počty proplacených kober růst. Po čase vyšlo najevo, že místní lidé kobry záměrně chovají a množí, aby vydělali co nejvíc peněz. Úřady zrušily odměny a lidé chované a již ekonomicky nezajímavé kobry vypustili do přírody, takže hadů nakonec bylo ještě víc než na počátku.

TIP: Floridské město ohrožují obří žraví plži: Úřady proto vyhlásily karanténní opatření

Podobný příběh se odehrál i na počátku minulého století v Hanoji. Zde koloniální francouzská administrativa začala platit veřejnosti za přemnožené krysy a rozpoutala tak zlatou krysí horečku. Za krysí ocásky vyplácely tehdy úřady v Hanoji jeden cent a prodávat je sem jezdili i vesničané z osad vzdálených od města stovky kilometrů. S leguány na Floridě by to snadno mohlo dopadnout podobně.


Další články v sekci