Zemětřesení v Číně zničilo část populace pandy velké

31.07.2013 - Zuzana Teličková

Zemětřesení nemusí znamenat katastrofu jen pro lidi, ale i pro zvířata. Zemětřesení, které otřáslo Čínou v květnu roku 2008, zničilo celých 23 procent přirozeného prostředí pandy velké, která už tak bojuje o holé přežití


Reklama

Pandy nyní žijí na menších územích, která jsou od sebe navzájem oddělena, což může podle odborníků ohrozit jejich reprodukci. Provincie Sečuán, ve které k zemětřesení došlo, je domovem 12 000 druhů rostlin a 1 122 druhů obratlovců a tvoří více než polovinu celkové rozlohy prostředí pandy velké. Z hlediska biodiverzity proto patří k 25 nejdůležitějším oblastem světa.

Podle vedoucího studie Wiehui Xu z Čínské akademie věd nese následky zemětřesení 60 procent populace pandy velké. Ve snaze vyvinout pomocnou strategii pro zmírnění dopadu přírodní katastrofy prozkoumal Xu satelitní snímky Sečuánu i veškeré dostupné studie o této oblasti, aby mohl snáze určit změny, které v současné době ovlivňují život pand. Zjistil, že 354 km² původně zalesněného pandího teritoria bylo proměněho v holou půdu a zbytek byl rozdroben na malé kousky. V tomto rozvráceném prostředí žije posledních 35 pand. Xu vytvořil program, jak pandy povzbudit k cestování mezi jednotlivými územími a doporučil chránit i oblasti, které nespadají do zdejší rezervace. Pokud budou všechna jeho doporučení přísně dodržována, mohla by sečuánská populace pand velkých přežít.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstokDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907