Zemětřesení nemusí znamenat katastrofu jen pro lidi, ale i pro zvířata. Zemětřesení, které otřáslo Čínou v květnu roku 2008, zničilo celých 23 procent přirozeného prostředí pandy velké, která už tak bojuje o holé přežití
Pandy nyní žijí na menších územích, která jsou od sebe navzájem oddělena, což může podle odborníků ohrozit jejich reprodukci. Provincie Sečuán, ve které k zemětřesení došlo, je domovem 12 000 druhů rostlin a 1 122 druhů obratlovců a tvoří více než polovinu celkové rozlohy prostředí pandy velké. Z hlediska biodiverzity proto patří k 25 nejdůležitějším oblastem světa.
Podle vedoucího studie Wiehui Xu z Čínské akademie věd nese následky zemětřesení 60 procent populace pandy velké. Ve snaze vyvinout pomocnou strategii pro zmírnění dopadu přírodní katastrofy prozkoumal Xu satelitní snímky Sečuánu i veškeré dostupné studie o této oblasti, aby mohl snáze určit změny, které v současné době ovlivňují život pand. Zjistil, že 354 km² původně zalesněného pandího teritoria bylo proměněho v holou půdu a zbytek byl rozdroben na malé kousky. V tomto rozvráceném prostředí žije posledních 35 pand. Xu vytvořil program, jak pandy povzbudit k cestování mezi jednotlivými územími a doporučil chránit i oblasti, které nespadají do zdejší rezervace. Pokud budou všechna jeho doporučení přísně dodržována, mohla by sečuánská populace pand velkých přežít.
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)