Život v oceánu Saturnova měsíce: Vědci předpovídají geotermální aktivitu

12.03.2015 - Martin Reichman

Podpovrchový oceán na Saturnově měsíci Enceladu by mohl hostit život. Shodují se na tom dvě nezávislé studie


Reklama

Dvě nové nezávislé studie naznačují, že na Saturnově měsíci Enceladu probíhá čilá hydrotermální a geotermální aktivita. Takové prostředí by podle vědců mohlo představovat vhodné podmínky pro život. Závěry obou studií vychází z pozorování sondy Cassini.

První studie amerických a francouzských vědců poukazuje na geotermální aktivitu, jako na nejpravděpodobnější zdroj metanu v atmosféře Enceladu. Přítomnost metanu se podařilo identifikovat sondě Cassini v roce 2005 v ledovém oblaku nad jižním pólem tohoto Saturnova měsíce.

Druhá studie se zaměřila na mikroskopická prachová zrna, která podle vědců pocházejí ze samého dna podpovrchového oceánu na Enceladu. Počítačové simulace a analýzy ukazují, že se tato prachová zrnka tvoří při výstupu z horkých vod oceánu směrem k povrchu. Teplota, při níž se tento prach přetváří, je podle vědců zhruba 90 °C, což ukazuje na podpovrchovou geotermální a hydrotermální aktivitu v Ecelandově oceánu. Na jeho povrchu totiž panuje krutý mráz dosahující -180 °C.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907