Život v oceánu Saturnova měsíce: Vědci předpovídají geotermální aktivitu

12.03.2015 - Martin Reichman

Podpovrchový oceán na Saturnově měsíci Enceladu by mohl hostit život. Shodují se na tom dvě nezávislé studie


Reklama

Dvě nové nezávislé studie naznačují, že na Saturnově měsíci Enceladu probíhá čilá hydrotermální a geotermální aktivita. Takové prostředí by podle vědců mohlo představovat vhodné podmínky pro život. Závěry obou studií vychází z pozorování sondy Cassini.

První studie amerických a francouzských vědců poukazuje na geotermální aktivitu, jako na nejpravděpodobnější zdroj metanu v atmosféře Enceladu. Přítomnost metanu se podařilo identifikovat sondě Cassini v roce 2005 v ledovém oblaku nad jižním pólem tohoto Saturnova měsíce.

Druhá studie se zaměřila na mikroskopická prachová zrna, která podle vědců pocházejí ze samého dna podpovrchového oceánu na Enceladu. Počítačové simulace a analýzy ukazují, že se tato prachová zrnka tvoří při výstupu z horkých vod oceánu směrem k povrchu. Teplota, při níž se tento prach přetváří, je podle vědců zhruba 90 °C, což ukazuje na podpovrchovou geotermální a hydrotermální aktivitu v Ecelandově oceánu. Na jeho povrchu totiž panuje krutý mráz dosahující -180 °C.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907