Reklama


Život v permanentní časové smyčce: Jak se žije s déjà vu

30.05.2015 - Martin Reichman

Nejmenovaný mladý Brit žije už osm let v časové smyčce. Podle psychologů má totiž permanentní déjà vu

Reklama

Podle Christine Wellsové z Sheffield Hallam University zažívá mladík pocit, že už všechno někdy viděl. Ačkoliv většina lidí má podobnou zkušenost také, dotyčný Brit nemůže ze svého déjà vu „vystoupit“. Úplně nejhorší prý je, vrátí-li se namísto, kde už dřív pobýval a které si skutečně pamatuje – vzniká tak údajně velmi matoucí smyčka vzpomínek.

Nikdo neví přesně, proč mladý muž podobné symptomy vykazuje. Fyzicky je zcela zdráv a netrpí epilepsií ani demencí, jež by mohly existenci déjà vu vysvětlovat. Jeho potíže však může mít na svědomí narušená psychika s projevy úzkosti. Wellsová k tomu uvádí: „Jestliže se tato teorie potvrdí, půjde o první zaznamenaný případ déjà vu vyvolaného úzkostí, nikoliv neurologickým onemocněním.“

V lékařských záznamech pacienta figuruje úzkost spojená zejména s obavami z nečistoty, což ho nutí k častému mytí rukou a sprchování až třikrát denně. První déjà vu se u něj objevilo, když nastoupil na vysokou školu. Jelikož se jednalo o značně děsivé stavy, vyhledal lékaře, jenže terapie zatím neúčinkuje. Mladíkův psychický stav se stále zhoršuje a podle Wellsové zůstává jeho jedinou nadějí případné vyléčení úzkosti.

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Columbia Pictures Corporation

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ke svatyni v srdci města se sbíhají všechny ulice. Když se k ní místní přiblíží, pokaždé se krátce pomodlí.

Cestování

Povrch Měsíce je doslova posetý krátery. Umělá inteligence nyní odhalila tisíce doposud neznámých kráterů.

Vesmír

Jak Žižka skutečně zemřel? Odborníci z oboru medicíny se dnes převážně přiklánějí k verzi, že příčinou smrti vojevůdce byla otrava krve. Existují ale i spekulace o možné otravě jedem.

Historie

Erupce na islandském lávovém poli Holuhraun v září 2014.

Věda
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907