Živý světadíl: Amerika se zmenšuje na úkor vodních ploch

20.07.2013 - Richard Guryča

Rozloha pevniny Spojených států se postupně zmenšuje. Vyplývá to z údajů amerického statistického úřadu. Podle statistiků je zmenšení USA důsledek přesnějšího měření


Reklama

Geografové ovšem varují, že zmenšování je skutečné a kvůli erozi se naopak rozšiřují americké vodní plochy. Podle statistiků měla americká pevnina největší rozlohu v roce 1940, kdy se uvádělo 9 206 000 kilometrů čtverečních. V roce 1990 ale statistický úřad už uváděl rozlohu o 47 500 kilometrů čtverečních menší a podle údajů z roku 2010 mají pevninské USA jen 9 147 000 kilometrů čtverečních. Za posledních deset let se naopak o více než dvacet tisíc kilometrů čtverečních rozšířila rozloha amerických vod. To je víc než plocha jezera Ontario. Podle odborníků je to především důsledek eroze nebo hurikánů.

Právě hurikán Katrina způsobil v roce 2005 výrazné zvětšení amerických vod na úkor pevniny. Bouře zasáhla pobřeží u New Orleans, prolomila hráze a moře po ní zalilo část vnitrozemí. Odborníci však upozorňují i na dlouhodobý opačný trend ve stejné oblasti, když se v deltě řeky Mississippi kvůli nánosům pozvolna vytváření nové ostrůvky.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907