Reklama


Alkohol vs. marihuana: Zkouření řidiči bourají méně často, než ti opilí

12.02.2015 - Martin Reichman

Nejnovější studie amerického dopravně-bezpečnostního úřadu ukazuje, že alkohol je pro řízení auta výrazně rizikovější, než například marihuana


Reklama

Závěry výzkumu federálního úřadu pro dopravní bezpečnost (National Highway Traffic Safety Administration), který probíhal v letech 2013 a 2014, na reprezentativním vzorku 9 000 řidičů ukazují, že řidiči, kteří před jízdou požili alkohol, bourají v průměru 7× častěji, než řidiči s pozitivním testem na THC. Studie pochopitelně netvrdí, že užívání marihuany před jízdou je bezpečné. V přímém srovnání řidičů s naměřeným THC a těch střízlivých, způsobují kuřáci marihuany o 25% více nehod než řidiči střízliví, opilci ale podle NHTSA bourají častěji.

Rozdíl mezi počtem řidičů se zjištěným alkoholem a se zjištěným THC přitom není statisticky příliš významný. Během předchozího monitoringu z roku 2007 byl alkohol zjištěn v průměru u 9,7% řidičů a marihuana u 6,9% řidičů. Aktuální data z let 2013-2014 se příliš neliší, mírně klesl počet řidičů s alkoholem a naopak mírně narostl počet lidí se zjištěným THC. Veškerá data pro studii NHTSA byla sbírána anonymně.

 

Legální, ale nikoli bezpečný

Zajímavé výsledky ukázala studie také v souvislosti s tolerovanou hodnotou alkoholu a počtem dopravních nehod. V USA, nebo například ve Velké Británii, je povolený limit pro obsah alkoholu v krvi (BAC) 0,08%, což odpovídá zhruba jednomu litru poctivého 12° piva s 5% obsahem alkoholu. Podle NHTSA řidiči, u nichž byl zjištěn alkohol v tolerovaném objemu, bourali 4× častěji než řidiči střízliví. V případě řidičů s hodnotami 0,15% alkoholu v krvi, se pak podle NHTSA pravděpodobnost vzniku dopravní nehody zvyšuje až 12×.

Po loňské částečné dekriminalizaci konopí v některých státech USA, se tamější úřady pokouší stanovit hodnotu THC, která negativně neovlivňuje schopnost řídit motorové vozidlo. Lze tak očekávat, že výsledky respektovaného úřadu budou pro americkou administrativu přijatelným vodítkem.  

  • Zdroj textu:

    nhtsa.gov

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Nesmírně rozpálený plynný obr KELT-9b je velice blízko své hvězdě

Vesmír

Brněnští Němci vítají 15. března 1939 německou armádu. Také Jan Svoboda měl k okupantům velmi blízko

Válka

Blízko vstupu do parku se tyčí i 150 metrů vysoká Babylonská věž (foto: Shutterstock)

 

Příroda

Celý proces probíhal za přítomnosti kněze s hlavou Anubise, boha zemřelých, pohřebišť a mumifikace, který byl nejčastěji zpodobňován jako šakal

Historie

Hot Creek v kaldeře Long Valley, Kalifornie

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907