Zkušený lodivod svým manévrem zachránil posádku

06.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

Najet s nákladní lodí Höegh Osaka na mělčinu bylo podle britských úřadů správné rozhodnutí, díky němuž se zachránila posádka i samo plavidlo. Nákladní loď o výtlaku 52 tisíc tun, která v sobotu večer uvízla na mělčině nedaleko jihoanglického přístavu Southampton, veze kromě jiného také 1 400 osobních automobilů a 80 stavebních strojů. Jsou mezi nimi i luxusní vozy Bentley a Rolls-Royce. Podle vyšetřovatelů zkušený lodivod svým manévrem zachránil členům posádky život a zabránil také mnohem větším materiálním škodám. Proč se plavidlo začalo po vyplutí naklánět, zatím jasné není. Vyšetřovatelé předběžně vyloučili přetížení, neboť nákladní prostory byly údajně naplněny jen z jedné třetiny.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907