Zlaté nanotyčinky útočí na buňky nádorů. Úspěšně vyzkoušeno na myších

17.02.2015 - Stanislav Mihulka

Nanotyčinky ze zlata vhodného tvaru a velikosti mohou pomoct s diagnostikou nádorů, cílenou přepravou léčiv v těle a také s přímou likvidací nádorových buněk


Reklama

Vědci už vědí, že nanotyčinky vyrobené ze zlata jsou velmi slibné pro léčbu rakoviny. Mohou vylepšit zobrazování nádorů při jejich diagnostice, mohou k nádorům dopravovat léčivé látky a také se mohou stát smrtící zbraní, která buňky nádoru nemilosrdně zlikviduje. Nasazení zlatých nanotyčinek do první linie boje proti rakovině ale musejí předcházet nezbytné testy.

Sunjie Ye z Univerzity v Leedsu a její kolegové mají za sebou první úspěšné použití zlatých nanotyčinek na živých organismech - laboratorních myší, na nichž se zkoumá lidská rakovina. Badatelé jim vpíchli zlaté nanotyčinky injekcí přímo do žíly a pak je sledovali pomocí multispektrální optoakustické tomografie (MSOT), která se používá pro celotělní zobrazování malých živočichů, jako jsou třeba myši.

Badatelům se povedlo vyrobit zlaté nanotyčinky o přesně definovaném tvaru a délce, takže byly schopné absorbovat záření v blízce infračervené oblasti spektra. Na nanotyčinky v myších buňkách pak působili laserovým paprskem. Změnou vlastností laserového paprsku dokázali „přepnout“ nanotyčinky z diagnostického zobrazovacího módu, do útočného módu pro likvidaci nádorových buněk. Když použili pulsující laserový paprsek o správné frekvenci, tak rychle zahřáli bezprostřední okolí nanotyčinek. Kdyby se to stalo v nádorové buňce, tak je po ní. Vědci zároveň prokázali, že se zlaté nanotyčinky vylučují ven z těla a že tedy pravděpodobně nebudou škodlivé pro případné pacientů. Právě strach z toxicity nanotechnologií by přitom mohl zkomplikovat rozvoj nových léčebných postupů v léčbě rakoviny i jiných závažných onemocnění.

  • Zdroj textu:

    University of Leeds, Advanced Functional Materials

  • Zdroj fotografií: Jing Claussen (Ithera Medical, Germany)/ University of Leeds

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Studie zahrnula i DNA obyvatele Velikonočního ostrova

Věda

První léčebné centrum bylo v podzemí otevřeno v roce 1954. Teplota vzduchu se ve štole pohybuje od 37 do 41,5 °C. 

Zajímavosti

Nájezdy slonů afrických porosty „sodomského jablíčka“ těžce poznamenají. Vedle tlustokožců si s jedem žlutých plodů rostliny s vědeckým názvem Solanum campylacanthum poradí jen antilopy impaly.

Příroda
Vesmír

Galapážské souostroví tvoří osmnáct ostrovů větších než kilometr čtvereční. Na snímku leguán mořský Amblyrhynchus cristatus.

Zajímavosti

Vladislav II. Jagello a jeho čtyři manželky - Hedvika z Anjou, Anna Celjská, Alžběta z Pilicy a Sofie Litevská.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907