Zlatý věk cigaret? Zdaleka neskončil

15.03.2015 - Roman Polach

Přes veškerou snahu Světové zdravotnické organizace počet kuřáků stále roste. Ačkoliv vyspělý svět svůj boj se zmíněným zlozvykem dotahuje do konce, rozrůstající se populace rozvojových zemí si ráda a od plic zakouří


Reklama

Nikdy v historii nebylo na světě víc kuřáků a spotřeba cigaret vyšší než dnes. Takový poznatek přinesla analýza University of Washington v odborném časopise Journal of the American Medical Association. Studie zahrnuje statistiky ze 187 zemí z let 1980–2012. Během uvedeného období se počet kuřáků celosvětově zvýšil ze 721 milionů na 967 milionů. Zatímco v roce 1980 lidstvo vykouřilo pět bilionů cigaret, v roce 2012 už to bylo 6,25 bilionu.

Pokud se ovšem podíváme zvlášť na vyspělé a rozvojové země, uvidíme dva protichůdné trendy: zatímco v těch prvních spotřeba cigaret klesá, ve druhých naopak raketově stoupá.

Na opačných koncích světa

V roce 1964 kouřilo v USA 42 % dospělých. Ve stejném roce však vydala komise vojenských lékařů Surgeon General obsáhlou zprávu, která jasně konstatovala, že cigarety způsobují rakovinu plic. Navzdory masivní reklamní kampani tabákových koncernů už nebylo možné dále ignorovat důkazy. O rok později schválil Kongres zákon, podle kterého musela nést každá krabička cigaret varování o zdravotních rizicích kouření.

V 80. letech pak začaly úřady postupně omezovat kouření na veřejných místech, reklamy na cigarety se nesměly objevovat v televizi a v rádiu. Díky tomu dnes kouří v USA jen 18 % dospělé populace.

Zcela jiná je situace například v Číně, kde kouří více než 300 milionů lidí. Procento kuřáků v tamní populaci se sice od roku 2006 příliš nezměnilo, přesto kvůli populační explozi přibylo mezi lety 1980 a 2012 na sto milionů vyznavačů nezdravého zlozvyku. A zatímco v roce 1980 si průměrný kuřák z lidové republiky zapálil 5 657×, v roce 2012 už to bylo 8 139×.

Odhaduje se, že kouření zabije každý rok milion Číňanů, přičemž by se uvedené číslo mohlo do roku 2030 zvýšit až na tři miliony. Výzkumy navíc ukazují, že většina obyvatel nejlidnatější země světa má jen mlhavé povědomí o zdravotních rizicích kouření. Podobně neradostná je situace i v dalších státech, jako například v Rusku, v Indonésii či v Arménii, kde kouří nadpoloviční většina mužů.

Boom elektronických cigaret

Zatímco v roce 1980 žily v České republice necelé dva miliony kuřáků, kteří spotřebovali téměř osm tisíc cigaret, v roce 2012 jich bylo 2,1 milionu a vykouřili o tisícovku víc. Výrazný pokles, jenž nastal v USA a dalších vyspělých zemích, se u nás nekonal, čímž se řadíme spíše mezi rozvojové státy. Naše západní sousedy však následujeme v uvědomění, že kouření není neškodný požitek, ale zabiják. Jak si tedy užít oblíbený nikotinový „rauš“, a přitom minimalizovat dopad na zdraví?

Řešení se našlo v podobě elektronické cigarety: Funguje na baterii, která ohřívá tekutinu s nikotinem. Ta se následně odpařuje a kuřáci ji vdechují. Odpadá tak inhalace škodlivých zplodin hoření, jež vznikají pálením až čtyř stovek různých chemických přísad, kterými se tabák obohacuje.

Řada lidí se pomocí elektronických cigaret snaží odnaučit kouřit a mnozí další je vnímají jako zdravější náhražku běžných cigaret. Jenže – přestože zatím neexistují dlouhodobé studie, ty krátkodobé hovoří jasně: při používání elektronické cigarety sice do těla neproniká tolik karcinogenních látek, nicméně aerosol, který kuřák vdechuje, mimořádně zatěžuje plíce. Miniaturní kapičky odpařené tekutiny se totiž dokážou dostat i do plicních sklípků, jež jsou pro klasický kouř hůře dosažitelné. Přesto jde o hit, v USA už e-cigaretu vyzkoušelo téměř 7 % dospělých a trh rychle roste. Loni se prodeje vyšplhaly na miliardu dolarů a letos by podle odhadů mohly dosáhnout až 1,7 miliardy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907