Změna hudebního vkusu: Přicházejí hudební všežravci

18.09.2015 - Stanislav Mihulka

Studenti poslouchají rozmanitou hudbu mnoha různých stylů najednou


Reklama

Hudební vkus odjakživa souvisel s příslušností ke společenské třídě. Elity navštěvovaly koncerty klasické hudby, střední třída preferovala oddechovou, náladovou hudbu a chudší vrstvy oblibovaly pop a folk.

Poslouchání hudby podle tříd ale v poslední době bere za své. Týká se to především vyšších tříd, které například v USA začínají ve velkém poslouchat i ty hudební styly, dříve typické pro střední i nižší vrstvy.

Potvrdil to i výzkum mezi studenty, který ukázal, že jejich hudební vkus je stále víc nezávislejší na jejich sociálním původu. Zároveň se z nich stávají hudební všežravci, neboť poslouchají hudbu mnoha různých stylů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Max Planck Society, Frontiers in Psychology

  • Zdroj fotografií: Christian Kadluba / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907