Sopečný výbuch, který zničil horu Svaté Heleny

21.05.2013 - Marek Telička

<p>Horace Hunley se spolu s dalšími sedmi pasažéry utopil ve vlastnoručně zkonstruované ponorce.</p>

Horace Hunley se spolu s dalšími sedmi pasažéry utopil ve vlastnoručně zkonstruované ponorce.


Reklama

Hora svaté Heleny je bezesporu nejznámější sopka Spojených států amerických. Nachází se v severní části Kaskádového pohoří ve státě Washington a je tvořena z lávy smíšené se sopečným prachem. Není však největším vulkánem v této oblasti – tím je hora Mount Rainier, která je vysoká 4 392 m, zatímco Hora svaté Helena měří jen 2 549 m. Helena totiž přišla o svůj vrchol při obrovské erupci v roce 1980. Tehdy došlo ke zřízení kužele, který předtím měřil čtyři tisíce metrů.

Směs horkých plynů a lávy, která se řítila před lavinou, měla za následek zničení přibližně deset miliónů stromů na ploše okolo 600 km2. Následným zřícením sopečné základny se pak uvolnily pyroklastické proudy, které dosahovaly teploty až 700 °C. Kromě škody na okolních porostech došlo během erupce také k úhynu zhruba dvou tisíce jelenů a několika lidí. Během výbuchu přišla sopka o téměř tři miliardy kilometrů krychlových materiálu a během jednoho den vychrlila do ovzduší 520 milionů tun popílku. Díky této erupci měli vědci unikátní příležitost pozorovat, jak probíhá obnova krajiny zničené vulkánem. Šlo o proces mnohem rychlejší, než vědci předpokládali; nyní už okolí Heleny kypí životem.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907