Sopečný výbuch, který zničil horu Svaté Heleny

21.05.2013 - Marek Telička

<p>Horace Hunley se spolu s dalšími sedmi pasažéry utopil ve vlastnoručně zkonstruované ponorce.</p>

Horace Hunley se spolu s dalšími sedmi pasažéry utopil ve vlastnoručně zkonstruované ponorce.


Reklama

Hora svaté Heleny je bezesporu nejznámější sopka Spojených států amerických. Nachází se v severní části Kaskádového pohoří ve státě Washington a je tvořena z lávy smíšené se sopečným prachem. Není však největším vulkánem v této oblasti – tím je hora Mount Rainier, která je vysoká 4 392 m, zatímco Hora svaté Helena měří jen 2 549 m. Helena totiž přišla o svůj vrchol při obrovské erupci v roce 1980. Tehdy došlo ke zřízení kužele, který předtím měřil čtyři tisíce metrů.

Směs horkých plynů a lávy, která se řítila před lavinou, měla za následek zničení přibližně deset miliónů stromů na ploše okolo 600 km2. Následným zřícením sopečné základny se pak uvolnily pyroklastické proudy, které dosahovaly teploty až 700 °C. Kromě škody na okolních porostech došlo během erupce také k úhynu zhruba dvou tisíce jelenů a několika lidí. Během výbuchu přišla sopka o téměř tři miliardy kilometrů krychlových materiálu a během jednoho den vychrlila do ovzduší 520 milionů tun popílku. Díky této erupci měli vědci unikátní příležitost pozorovat, jak probíhá obnova krajiny zničené vulkánem. Šlo o proces mnohem rychlejší, než vědci předpokládali; nyní už okolí Heleny kypí životem.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907