Zoborožec jihoafrický: Zazděná princezna a rytíř

15.08.2013 - Marek Telička


Reklama

Zoborožec jihoafrický (Tockus leucomelas) je středně velký pták, žijící, jak už jeho jméno naznačuje, v jižní části černého kontinentu. Dorůstá délky kolem 50 centimetrů a je výrazný díky velkému žlutému, černě lemovanému zobáku. Samotný vzhled zoborožce by určitě postačoval, aby mu oko Evropana věnovalo soustředěný pohled. To, co činí tento druh (a některé příbuzné druhy v rámci rodu) výjimečným, je ovšem způsob spolupráce mezi samečkem a samičkou v době hnízdění.

Období kladení vajec vždy následuje po vydatných deštích a obvykle se odehrává od září do října. Pár si vyhlédne přirozenou stromovou dutinu, která je metr až dvanáct metrů vysoko a do ní pak samička naklade obvykle 3–4 vejce, na nichž sedí po následujících 24 dní. Aby zabezpečila ideální tepelné podmínky a ochránila potomstvo před predátory, samička v dutině sama sebe zazdí vlastními výkaly a ponechá vertikální štěrbinu úzkou jen 5–15 milimetrů. Sameček ji pak tímto otvorem krmí po dobu sezení na vejcích a potravu přináší i poté, co se mladí zoborožci vyklubou. Když je nejstaršímu mláděti 19–27, rodiče rozbijí ochrannou zeď a samička se poprvé po měsíci a půl dostává na denní světlo. Mladí zůstávají v hnízdě ještě asi dva týdny a poté se připojí k rodičům při shánění potravy, která se skládá z širokého spektra menších živočichů a částí rostlin.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907