Zpátky na stromy: Švédský hotel visí v korunách v tichu lesa

09.09.2013 - Jan Miklín

Nabídnout ubytování v klidném prostředí tichého lesa, s kulisou majestátních stromů, avšak zároveň s komfortem odpovídajícím nárokům běžných smrtelníků. To bylo cílem konceptu švédského Treehotel


Reklama

Autory inspiroval dokumentární filozofický film  Trädälskaren od Selberga Augustséna, příběh tří mužů z města, kteří znovuobjeví své kořeny poté, co si spolu postaví dům ve větvích stromu. Ekologie a láska k přírodě hraje v projektu velkou roli: hotel byl postaven s ohledem na co nejmenší ekologickou stopu, samozřejmostí je maximální šetření energie a využívání obnovitelných zdrojů.

Bydlení na stromech

Jak vlastně unikátní hotel vypadá? Jednotlivé pokoje – v současné době jich je hotových pět, ale plánuje se celkem 24 buněk – visí 4-6 m nad zemí nedaleko vesničky Harads na severu Švédska. Každý pokoj je unikátní – jak venkovním designem, tak vnitřním vybavením, které navrhovala významná designová studia. Jídla jsou podávána v hostinci, který slouží zároveň jako recepce, ale mohou být přinesena i na pokoj.

Pestrý design

Zrcadlová kostka o hraně 4 m zvenku krásně odráží své okolí, uvnitř skrývá dvojlůžko a střešní terasu, avšak především nabízí krásný panoramatický výhled. Zrcadlové stěny jsou natřeny speciální barvou, viditelnou jen v infračerveném spektru – ta zajistí, aby do skla nenaráželi ptáci, zároveň je neviditelná pro lidské oko. Nejhezčí výhled do celého údolí řeky Lule nabízí modul nazvaný The Cabin, ke kterému vede dlouhý most. Zajímavou strukturou je Ptačí hnízdo, zvenku vypadající jak neuspořádaná kupa klacků, uvnitř nabízející místo pro čtyři osoby. Nejníže nad zemí je Modrý kužel, dostupný bezbariérově, naopak UFO vysoko nad povrchem ostře kontrastuje s okolím. A protože jsme ve Skandinávii, nemůže chybět ani sauna.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Treehotel.se

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907