Zpátky na stromy: Švédský hotel visí v korunách v tichu lesa

09.09.2013 - Jan Miklín

Nabídnout ubytování v klidném prostředí tichého lesa, s kulisou majestátních stromů, avšak zároveň s komfortem odpovídajícím nárokům běžných smrtelníků. To bylo cílem konceptu švédského Treehotel


Reklama

Autory inspiroval dokumentární filozofický film  Trädälskaren od Selberga Augustséna, příběh tří mužů z města, kteří znovuobjeví své kořeny poté, co si spolu postaví dům ve větvích stromu. Ekologie a láska k přírodě hraje v projektu velkou roli: hotel byl postaven s ohledem na co nejmenší ekologickou stopu, samozřejmostí je maximální šetření energie a využívání obnovitelných zdrojů.

Bydlení na stromech

Jak vlastně unikátní hotel vypadá? Jednotlivé pokoje – v současné době jich je hotových pět, ale plánuje se celkem 24 buněk – visí 4-6 m nad zemí nedaleko vesničky Harads na severu Švédska. Každý pokoj je unikátní – jak venkovním designem, tak vnitřním vybavením, které navrhovala významná designová studia. Jídla jsou podávána v hostinci, který slouží zároveň jako recepce, ale mohou být přinesena i na pokoj.

Pestrý design

Zrcadlová kostka o hraně 4 m zvenku krásně odráží své okolí, uvnitř skrývá dvojlůžko a střešní terasu, avšak především nabízí krásný panoramatický výhled. Zrcadlové stěny jsou natřeny speciální barvou, viditelnou jen v infračerveném spektru – ta zajistí, aby do skla nenaráželi ptáci, zároveň je neviditelná pro lidské oko. Nejhezčí výhled do celého údolí řeky Lule nabízí modul nazvaný The Cabin, ke kterému vede dlouhý most. Zajímavou strukturou je Ptačí hnízdo, zvenku vypadající jak neuspořádaná kupa klacků, uvnitř nabízející místo pro čtyři osoby. Nejníže nad zemí je Modrý kužel, dostupný bezbariérově, naopak UFO vysoko nad povrchem ostře kontrastuje s okolím. A protože jsme ve Skandinávii, nemůže chybět ani sauna.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Treehotel.se

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907