Nedostatek plutonia-238 pro radioizotopové termoelektrické generátory donutil americké úřady po téměř 30 letech opět spustit výrobu tohoto zdatného a přitom relativně bezpečného alfa-zářiče
Plutonium-238 je tím palivem, které na které jezdí Curiosity po povrchu Marsu, které dostalo misi New Horizons k Plutu, a také stále ještě pohání Voyager na jeho cestu do hlubin Sluneční soustavy. Po tomhle palivu je veliká poptávka, ale jeho dostupnost je přitom velice omezená.
NASA používá plutonium-238, které se rozpadá na uran-234, pro radioizotopové termoelektrické generátory. Je to vydatný a bezpečný alfa-zářič, tedy látka, která vyzařuje prakticky jenom částice alfa. V posledních letech ale jeho zásoby poklesly natolik, že to ohrožovalo provoz sond NASA.
Americké ministerstvo energetiky proto před dvěma lety odstartovalo projekt výroby tohoto plutonia pro potřeby NASA. Teď mají k dispozici celkem 50 gramů kvalitního plutonia-238. Není to mnoho, prý je to ale jenom začátek. Od zavření elektrárny Savannah River Plan v roce 1988 je to poprvé, co někdo vyrobil plutonium-238.
Popular Science
ZajímavostiJizvy chudoby: konžský frank
kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)
Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby.