Zpátky ve hře. V USA po 30 letech opět vyrábějí plutonium-238 pro potřeby NASA

26.12.2015 - Stanislav Mihulka

Nedostatek plutonia-238 pro radioizotopové termoelektrické generátory donutil americké úřady po téměř 30 letech opět spustit výrobu tohoto zdatného a přitom relativně bezpečného alfa-zářiče


Reklama

Plutonium-238 je tím palivem, které na které jezdí Curiosity po povrchu Marsu, které dostalo misi New Horizons k Plutu, a také stále ještě pohání Voyager na jeho cestu do hlubin Sluneční soustavy. Po tomhle palivu je veliká poptávka, ale jeho dostupnost je přitom velice omezená.

NASA používá plutonium-238, které se rozpadá na uran-234, pro radioizotopové termoelektrické generátory. Je to vydatný a bezpečný alfa-zářič, tedy látka, která vyzařuje prakticky jenom částice alfa. V posledních letech ale jeho zásoby poklesly natolik, že to ohrožovalo provoz sond NASA.

Americké ministerstvo energetiky proto před dvěma lety odstartovalo projekt výroby tohoto plutonia pro potřeby NASA. Teď mají k dispozici celkem 50 gramů kvalitního plutonia-238. Není to mnoho, prý je to ale jenom začátek. Od zavření elektrárny Savannah River Plan v roce 1988 je to poprvé, co někdo vyrobil plutonium-238.

  • Zdroj textu:

    Popular Science

  • Zdroj fotografií: Jason Richards / ORNL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907