Zrádná imunita: Vyčerpávající boj s horečkou

23.08.2013 - Zuzana Teličková

Jak reagují zvířata v přírodě na horečku? Má na průběh nemoci vliv to, kde a jakým způsobem žijí? To byly otázky, na které měl odpovědět unikátní vědecký experiment


Reklama

S pomocí nové radiotelemetrické technologie se vědcům z University of Princeton a Ornitologického institutu Maxe Plancka poprvé podařilo zaznamenávat horečku u obratlých živočichů ve volné přírodě, konkrétně u strnadců zpěvných (Melospiza melodia). Cílem bylo analyzovat imunitní reakci na infekci v rámci jednoho živočišného druhu. Jednotlivým strnadcům byla injekčně vpravena malá dávka buněčné stěny bakterií, která vyvolává imunitní reakci v podobě jednodenní horečky. Kontrolní skupina tuto dávku nedostala. Ošetřeným strnadcům bylo na záda připevněno miniaturní zařízení, které po dobu 20 hodin zaznamenávalo tělesnou teplotu a aktivitu ptáků.

Vedoucí studie Jim Adelman ke svému překvapení zjistil, že naočkovaným strnadcům během dne teplota nestoupla, ale v noci, když se zpomalil jejich metabolizmus, se objevily velké rozdíly v reakci organizmu u strnadců odchycených v jižní Kalifornii a jedinců pocházejících ze státu Washington ležícím na severu. Kalifornští strnadci měli v průměru o dva stupně Celsia vyšší teplotu než strnadci z kontrolní skupiny, zatímco teplota jejich severských kolegů byla vyšší maximálně o jeden stupeň, a to pouze v první polovině noci. Podle Adelmana je tento rozdíl dán jiným způsobem života. Doba páření u strnadců z Washingtonu trvá pouze 100 dní, takže jsou nuceni vložit do tohoto aktu všechny svoje síly a nemohou si dovolit plýtvat energií na boj s nemocí. Kalifornští strnadci se naproti tomu páří 150 dní, což jim zaručuje větší šanci na úspěch a mohou proto svému tělu dovolit bojovat proti infekci s větší vervou. Pokus dokázal, že životní prostředí hraje důležitou roli v procesu imunitní odpovědi a že i na něm závisí schopnost organizmu vypořádat se s infekčními nemocemi.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907