Reklama


Zrádné teplo horkého písku: Nebezpečí pro mořské želvy

02.10.2016 - Zuzana Teličková

Populace mořských želv, které kladou svá vejce do písku na pobřeží, jsou kromě cyklónů a stoupající hladiny oceánů ohroženy zvyšujícími se teplotami ovzduší

Potomci dávných generací -<p>Želvy jsou tu už miliony let a zatím se dokázaly na změny prostředí vždy adaptovat</p>
Potomci dávných generací -

Želvy jsou tu už miliony let a zatím se dokázaly na změny prostředí vždy adaptovat


Reklama

Podle nové studie představuje horký písek velké nebezpečí zejména pro želvy žijící u Velkého bariérového útesu. Prognóza předpovídá do roku 2030 velkou spoušť pobřeží v důsledku stoupající hladiny vody, ale do roku 2070 by se měla hlavním problémem stát teplota písku, která může pro vyvíjející se zárodky znamenat smrt. Teplejší písek ovlivní vývoj plodů a zcela změní poměr pohlaví v populaci. Bude se líhnout čím dál víc samiček a mláďata budou častěji trpět tělesnými vadami. Pokud se teplota dostane nad 33 °C, zárodky nepřežijí.

TIP: Je kryptozoologie honbou za fantomy, nebo opravdu existují Yetti či Lochnesská příšera?

Studie provedená Mariannou Fuentes z Univerzity Jamese Cooka v Austrálii by měla ochráncům přírody pomoci stanovit priority v záchranných projektech. Kromě zajištění stinných míst na pobřeží se počítá s přesazováním vegetace a přemísťováním vajec na chladnější místa. Podle Fuentesové však může dojít k nečekaným změnám, které si vyžádá stoupající hladina oceánů a se kterými její model zatím nepočítá. Problémy se budou řešit operativně od regionu k regionu v závislosti na místních podmínkách. Přestože jsou tu želvy už miliony let a zatím se dokázaly na změny prostředí vždy adaptovat, není jich dnes už tolik, aby bez lidské pomoci ustály nápor, kterému budou muset čelit.

  • Zdroj textu:

    Příroda 3/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Monumentální komplex menhirů a kamenných kruhů stojí na Salisburské pláni v Jižní Anglii – nejbližší vesnice ležela více než tři kilometry daleko.

Zajímavosti

Zatímco v mládí máme na všechno spoustu času, ve stáří čas pádí podstatně rychleji. Vědci zjistili, proč tomu tak je…

Věda

Leopold I. a jeho syn Karel VI.

Historie

Divoký červený trpaslík a jeho exoplaneta

Vesmír

Mráz a jarní tání každoročně připravuje návštěvníkům Michiganského jezera opravdu dechberoucí podívanou.

Revue

Kladivouši jsou většinou velmi tiší ptáci. Za letu ovšem vydávají kejhavé až ječivé zvuky. Tento pozoruhodný pták je zařazen mezi nejméně ohrožené druhy

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907