Žralok: Obávaný predátor a nejlepší mořský slídič

08.09.2014 - redakce 100+1


Reklama

Žralok je obávaný predátor, stavěný na aktivní lov a zabíjení kořisti. K tomu ovšem potřebuje také dobré smysly, které umožní efektivně najít a pronásledovat kořist. Někteří žraloci dovedli tuto schopnost téměř k dokonalosti – vždyť dvě třetiny jejich mozku jsou stavěny právě pro vyhodnocování pachů ve vodním prostředí. Díky tomu opravdu platí, co známe i z mnoha filmů – žraloci „ucítí“ jedinou kapku krve na vzdálenost více než 1,5 kilometru! Prchající ryby však nemusí být v bezpečí ani v případě, že nejsou poraněné – žraloci totiž dokážou ucítit také jejich specifický chemický „odér“, kterým například varují ostatní. Žraloci jsou díky svým skvělým smyslům i konstrukčně efektivní stavbě těla výborným příkladem evolučního úspěchu – vždyť světová moře a oceány obývají již od starších prvohor. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907