Zrozen zemětřesením: Nový ostrov u pakistánských břehů

01.10.2013 - Jan Miklín

Nedávné zemětřesení v Pákistánu zabilo 350 lidí a okolo sta tisíc jich zanechalo bez přístřeší. Zároveň však mělo kromě destrukce za následek vznik zbrusu nového ostrova


Reklama

Epicentrum zemětřesení, které asijský stát postihlo 24. září silou o magnitudu 7,7 stupňů Richterovy škály, leželo v provincii Balúčistán na severozápadě Pákistánu. Satelit Earth Observing-1 americké NASA o dva dny později na svém snímku zachytil nový ostrov, který vyrostl kilometr od pobřeží nedaleko města Gwadar, tedy čtyři stovky kilometrů od epicentra!

Ostrov z bahna

„Ostrov je jen hromada bahna, která vyrostla ze dna moře,“ popisuje geolog Bill Barnhart z americké geologické služby vznik útvaru o rozměrech asi 90 x 75 metrů. „Moře má v těchto místech hloubku patnáct až dvacet metrů a stejně vysoký je i nejvyšší bod ostrova.“ Vznik ostrova je jednoduchý a podle geologa je v této části pobřeží poměrně častý. „Potřebujete pohřbenou vrstvu metanu, oxidu uhličnatého nebo jiného plynu a tekutinu,“ vysvětluje. „Seismické vlny tuto vrstvu oživí a plyn při své cestě na hladinu s sebou vezme i bahno, písek či další sedimenty.“ V případě nového ostrova je aktivní vrstvou stlačený přírodní metan, který uniká množstvím průduchů na povrchu ostrůvku.

„Příčinou je Arabská tektonická deska, která se podsouvá pod kontinentální desku Euroasijskou. Podobných ostrovů zde v uplynulém století vzniklo hodně, avšak tato část pobřeží je docela neobydlená, a tak jsou satelitní snímky důležitým zdrojem informací,“ dodává geolog. „Nové ostrovy, navíc s unikajícími vysoce hořlavými plyny, jsou hrozbou pro lodě, které tímto úsekem proplouvají.“

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907