Rakouský císař František Josef I. svým nařízením z 25. 7. 1914 uzavřel říšskou radu i zemské sněmy a zbavil jejich poslance imunity. Zrušil platnost řady článků ústavy o občanských právech, především právo osobní svobody, svobodu spolčovací, shromažďovací, projevu i tisku, a zavedl ostrou cenzuru.
Po Masarykově odchodu do exilu vznikl v prosinci 1914 ústřední orgán domácího odboje pro řízení zpravodajské a konspirační práce v českých zemích za války.
Organizace byla dokončena v březnu 1915 ustavením předsednictva (realisté E. Beneš a P. Šámal, mladočeši K. Kramář a A. Rašín a starosta České obce sokolské J. Scheiner), které tvořilo vrchol ilegálního vedení, koordinujícího zpravodajskou a odbojovou činnost v českých zemích. Především Šámalovou zásluhou se z Maffie podařilo vybudovat skutečně konspirativní spolek, který plnil i jisté zpravodajské úkoly, ačkoliv počet jeho aktivních členů jen slabě převyšoval dvě stě osob.
TIP: Hrdina bez vavřínů: Čím přispěl Ludvík Očenášek k úspěchu Maffie?
Skvělým špionážním úspěchem Maffie bylo spojení s Juliem Kovandou, komorníkem ministra vnitra Heinolda. Ministr si často nosil úřední materiály domů a Kovanda celé noci opisoval tajné ministerské výnosy, zprávy hlavního stanu, situační hlášení domácí i z front, plány dvora i ministerské rady. Ty pak pomáhaly orientovat práci pražských odbojářů, určovat taktiku i strategii v zahraničí, kam se rychle dostávaly přes krajanskou síť. A svojí kvalitou a významem postupně vytvářely podmínky pro skutečnou akci u vlád Dohody.
V květnu 1915 vyslala Maffie do Švýcarska poslance agrární strany Josefa Düricha, aby Masarykovi oznámil souhlas domácího odboje s oficiálním zahájením zahraniční akce. Rakouským bezpečnostním složkám se nikdy nepodařilo celou síť rozkrýt, přesto dokázala zasadit odbojářům těžké rány. V květnu 1915 došlo k zatčení Kramáře, v červenci Rašína a dalších čelních představitelů domácího odboje, přičemž v následujícím procesu padly tresty smrti, později zmírněné na doživotní žalář. Odsouzené zachránila pouze amnestie, kterou v roce 1917 vyhlásil nový císař Karel I., jež se po svém předchůdci, zemřelém na podzim roku 1916, ujal vlády.
Maffií nazval po italském vzoru Masarykovo realistické hnutí jakýsi redaktor ještě před válkou. Společenství založené Masarykem a spol. někdy v říjnu 1914 se takto pojmenovalo o hodně let později. Název se sporadicky začíná objevovat na konci války, ale spíše jen mezi samotnými spiklenci. Původně se Maffie psala se dvěma ff, zhruba po druhé světové válce se začal objevovat i tvar s jedním f.
RevueSoutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)
VesmírMars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)
VálkaSamohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolny, CC0)