Zrození měsíce v přímém přenosu: Co se stalo u Saturnu?

23.04.2014 - Jan Miklín

Astronomům se možná poštěstilo být svědky zrození nového měsíce planety Saturn. Nasvědčují tomu snímky sondy Cassini, zobrazující nejvzdálenější z jeho prstenců


Reklama

Fotografie pořídila jedna z kamer na sondě takřka přesně před rokem. Na okraji prstence A se objevily nepravidelnosti, nasvědčující mimořádné události. Jedna z nich měla tvar oblouku o délce 1 200 km a šířce 10 km, přičemž zářila o 20 % více než její bezprostřední okolí.

Astronomové jsou přesvědčeni, že hrbolek i oblouk jsou způsobeny gravitačním efektem nedalekého tělesa. „Nikdy jsme nic takového dříve neviděli,“ říká Carl Murray z univerzity Královny Mary v Londýně. „Možná se díváme na zrození nového měsíce, který opouští pás prstenců a stává se nezávislým tělesem.“ Vědec objekt pojmenoval Peggy po své tchýni, avšak na vlastní oči jej neviděl – na to je příliš malý. „Nejspíš jde o studený kus skály či ledu se zhruba kilometrovým průměrem,“ popisuje objev.

Saturn má 53 pojmenovaných měsíců, jejichž velikost se výrazně liší: obecně platí, že čím dále jsou od planety, tím jsou větší. Mnohé z nich jsou tvořeny ledem stejně jako prstence, vědci věří, že se zformovaly právě z nich a následně oddělily z jejich pásu. Starší narůstají na objemu srážkami s ostatními, menšími měsíci. „Je to jedinečná šance, jak prakticky v přímém přenosu sledovat vznik měsíce a upřesnit naše teorie,“ říká astronom.

Přímého pohledu na Peggy by se snad mohl dočkat na konci roku 2016, kdy se sonda Cassini dostane do vhodné polohy.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907