Zrušení nevolnictví

1 . 11 . 1781

Reklama

Rok 1781 byl v oblasti rakouského zákonodárství přelomový. Císař Josef II. se rozhodl vpustit do monarchie čerstvý vítr v podobě reforem. 1. listopadu 1781 spatřil světlo světa Patent o zrušení nevolnictví.

To bylo nově nahrazeno mírnější formou, tzv. poddanstvím. Robota zůstala sice zachována, ale poddaní byli ve svých volbách nově mnohem svobodnější a mohli se z poddanství dokonce vykoupit. Naa skutečnou nezávislost na panstvu si však museli ještě pár desítek let počkat.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907