Ztracen v moři: Nejodlehlejší ostrov světa

03.03.2014 - Jan Miklín


Reklama

Pokud na vás dolehne pocit, že byste nejraději vypadli ze všeho pryč, zaostřete na Bouvetův ostrov v Atlantském oceánu. Necelých 50 km² velký ostrov je totiž jedním z nejizolovanějších míst na světě: k nejbližší pevnině – pobřeží Země královny Maud v Antarktidě – to je 1 700 km, zatímco nejbližší osídlený kus země leží celých 2 260 km severozápadním směrem – je jím ostrůvek Tristan da Cunha. Ostrov je vlastně vrcholkem sopky, jejíž nejvyšší bod nazvaný Olavtoppen leží na okraji kaldery ve výšce 780 m n. m. Na ostrovu patřícím Norsku je ale poněkud nehostinně: 93 % rozlohy zabírají ledovce a průměrná teplota je -1 °C, s nebem po většinu času zakrytým oblaky a mlhou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907