Ztracen v moři: Nejodlehlejší ostrov světa

03.03.2014 - Jan Miklín


Reklama

Pokud na vás dolehne pocit, že byste nejraději vypadli ze všeho pryč, zaostřete na Bouvetův ostrov v Atlantském oceánu. Necelých 50 km² velký ostrov je totiž jedním z nejizolovanějších míst na světě: k nejbližší pevnině – pobřeží Země královny Maud v Antarktidě – to je 1 700 km, zatímco nejbližší osídlený kus země leží celých 2 260 km severozápadním směrem – je jím ostrůvek Tristan da Cunha. Ostrov je vlastně vrcholkem sopky, jejíž nejvyšší bod nazvaný Olavtoppen leží na okraji kaldery ve výšce 780 m n. m. Na ostrovu patřícím Norsku je ale poněkud nehostinně: 93 % rozlohy zabírají ledovce a průměrná teplota je -1 °C, s nebem po většinu času zakrytým oblaky a mlhou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907