Zubní pasta k snídani: Jak se žije na Mezinárodní vesmírné stanici

23.05.2014 - Vít Straka

Plachtíte ve stavu beztíže po kabině, kolem letí ráno rozlitý džus, vy si ospale dáte tortillu s masem a koukáte na rozsáhlé deště nad Afrikou… Taková pohoda však život na ISS není


Reklama

Ráno si většina z nás čistí zuby. Pokud byste žili na ISS, byl by zmíněný úkon prakticky stejný: kartáček, dávkovač vody, pasta a speciální žvýkačky pro udržení zdravého chrupu v průběhu kosmické mise.

Je tu však jeden rozdíl – astronaut pastu po vyčištění zubů zkonzumuje, aby nevznikalo zbytečně moc odpadu, se kterým se na kosmické stanici hospodaří přece jen hůř než na Zemi. Astronaut Andrew Feustel (letěl s Písněmi kosmickými a poté s plyšovým Krtečkem) ostatně na jedné besedě v Čechách prohlásil: „Pokud rádi jíte zubní pastu, staňte se kosmonautem.“

Muži jistě ocení, že pokud jde o holení, měli by dnes na kosmické stanici dokonce dvě možnosti: elektrický holicí strojek (vybavený odsáváním, aby se neucpala klimatizace, přičemž obdobně se řeší i stříhání vlasů), nebo klasickou pěnu ve spreji a poté žiletku na jedno použití plus vlhký ručník.

Zcela speciální případ pak na ISS představuje sprcha či vana – nenajdete zde totiž ani jedno. Na starších stanicích Saljut, Skylab nebo Mir sice určité patentní sprchy (hermeticky uzavíratelné komůrky s výkonným odsávadlem coby náhradou gravitace) byly, nicméně se takový koncept příliš neosvědčil kvůli značné náročnosti, pokud jde o hospodaření s vodou a vůbec celý úkon.

Na ISS tedy vozí zásobovací lodě posádce jakési hadříky na jedno použití v igelitových obalech: jsou napuštěny čisticími a dezinfekčními prostředky a astronaut si jimi pečlivě utře celé tělo, načež se osuší klasickým ručníkem. K mytí vlasů se z dávkovače uvolní velká vodní koule (uvedený tvar zaujme kapalina v beztíži automaticky), načež se voda nechá na základě povrchového napětí vsáknout do vlasů. Poté je třeba vetřít práškový šampon a následně vlasy vysušit ručníkem.

Tento text je ukázka z článku, který o životě na ISS vyjde v Tajemství vesmíru 6/2014 již 6. června

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 6/2014

  • Zdroj fotografií: CSA ASC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907