Žulová hora Half Dome: Uříznutá chlouba Kalifornie

18.06.2013 - Igor Mahal


Reklama

Největší dominantou Yosemitského národního parku - jednoho z nejúchvatnějších přírodních parků světa – je žulová hora Half Dome. Vysoká 2 693 metrů, připomíná uříznutou kopuli (odsud i název Half Dome – „polovina kopule“). Za svůj tvar vděčí ledovci, který velkou část její masy postupně obrousil do současné podoby kolmé stěny.

TIP: Yosemitský národní park: Svět velkých stromů a skal

Výstup na vrcholek Half Dome patří k nejoblíbenějším, zároveň ale také k nejtěžším pěším trasám celých Yosemitů. Zájemce o nádherný výhled z hory musí nejprve překonat strmé stoupání podél stometrového vodopádu Vernal, poté jej náročnější cesta podél dalšího vodopádu. Skutečný adrenalinový zážitek pak turisté prožívají při závěrečném stoupání. Posledních několik desítek metrů je totiž čekají dřevěné schůdky a ocelové lano upevněné ke skále pomocí tyčí. Pak stačí vzít z připravené bedny rukavice, nabrat dostatek sil a vyrazit. Yosemitský národní park je se svými více než 1 600 kilometrů pěších stezek od roku 1984 součástí Světového dědictví UNESCO.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907