Žulová hora Half Dome: Uříznutá chlouba Kalifornie

18.06.2013 - Igor Mahal


Reklama

Největší dominantou Yosemitského národního parku - jednoho z nejúchvatnějších přírodních parků světa – je žulová hora Half Dome. Vysoká 2 693 metrů, připomíná uříznutou kopuli (odsud i název Half Dome – „polovina kopule“). Za svůj tvar vděčí ledovci, který velkou část její masy postupně obrousil do současné podoby kolmé stěny.

TIP: Yosemitský národní park: Svět velkých stromů a skal

Výstup na vrcholek Half Dome patří k nejoblíbenějším, zároveň ale také k nejtěžším pěším trasám celých Yosemitů. Zájemce o nádherný výhled z hory musí nejprve překonat strmé stoupání podél stometrového vodopádu Vernal, poté jej náročnější cesta podél dalšího vodopádu. Skutečný adrenalinový zážitek pak turisté prožívají při závěrečném stoupání. Posledních několik desítek metrů je totiž čekají dřevěné schůdky a ocelové lano upevněné ke skále pomocí tyčí. Pak stačí vzít z připravené bedny rukavice, nabrat dostatek sil a vyrazit. Yosemitský národní park je se svými více než 1 600 kilometrů pěších stezek od roku 1984 součástí Světového dědictví UNESCO.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Margaret trávila s Peterem dvacet čtyři hodin denně, šest dní v týdnu. A tvor se do ní bláznivě zamiloval.

Zajímavosti

Robot ANYmal může kráčet po čtyřech nohou, jezdit po čtyřech kolech i balancovat na zadních.

Věda

Provolání Jiřího z Poděbrad českým králem na plátně Václava Brožíka z roku 1898.

Historie

Americký pěšák si prohlíží varovnou ceduli, v pozadí vyřazený panther, Kolín nad Rýnem.

Válka
Zajímavosti

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku). (zdroj: Profimedia)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907