Žulová hora Half Dome: Uříznutá chlouba Kalifornie

18.06.2013 - Igor Mahal


Reklama

Největší dominantou Yosemitského národního parku - jednoho z nejúchvatnějších přírodních parků světa – je žulová hora Half Dome. Vysoká 2 693 metrů, připomíná uříznutou kopuli (odsud i název Half Dome – „polovina kopule“). Za svůj tvar vděčí ledovci, který velkou část její masy postupně obrousil do současné podoby kolmé stěny.

TIP: Yosemitský národní park: Svět velkých stromů a skal

Výstup na vrcholek Half Dome patří k nejoblíbenějším, zároveň ale také k nejtěžším pěším trasám celých Yosemitů. Zájemce o nádherný výhled z hory musí nejprve překonat strmé stoupání podél stometrového vodopádu Vernal, poté jej náročnější cesta podél dalšího vodopádu. Skutečný adrenalinový zážitek pak turisté prožívají při závěrečném stoupání. Posledních několik desítek metrů je totiž čekají dřevěné schůdky a ocelové lano upevněné ke skále pomocí tyčí. Pak stačí vzít z připravené bedny rukavice, nabrat dostatek sil a vyrazit. Yosemitský národní park je se svými více než 1 600 kilometrů pěších stezek od roku 1984 součástí Světového dědictví UNESCO.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907