Žulová hora Half Dome: Uříznutá chlouba Kalifornie

18.06.2013 - Igor Mahal


Reklama

Největší dominantou Yosemitského národního parku - jednoho z nejúchvatnějších přírodních parků světa – je žulová hora Half Dome. Vysoká 2 693 metrů, připomíná uříznutou kopuli (odsud i název Half Dome – „polovina kopule“). Za svůj tvar vděčí ledovci, který velkou část její masy postupně obrousil do současné podoby kolmé stěny.

TIP: Yosemitský národní park: Svět velkých stromů a skal

Výstup na vrcholek Half Dome patří k nejoblíbenějším, zároveň ale také k nejtěžším pěším trasám celých Yosemitů. Zájemce o nádherný výhled z hory musí nejprve překonat strmé stoupání podél stometrového vodopádu Vernal, poté jej náročnější cesta podél dalšího vodopádu. Skutečný adrenalinový zážitek pak turisté prožívají při závěrečném stoupání. Posledních několik desítek metrů je totiž čekají dřevěné schůdky a ocelové lano upevněné ke skále pomocí tyčí. Pak stačí vzít z připravené bedny rukavice, nabrat dostatek sil a vyrazit. Yosemitský národní park je se svými více než 1 600 kilometrů pěších stezek od roku 1984 součástí Světového dědictví UNESCO.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907