Zvětšit se z myši na slona? K tomu jsou potřeba miliony generací

05.10.2013 - redakce 100+1

Vědci poprvé spočítali, kolik generací vlastně trvá, než se ze zvířete velikosti myši stane zvíře velikosti slona. Přesně: dvacet čtyři milionů


Reklama

Až donedávna se evoluce zvířat vždy udávala pouze v milionech let. To je ovšem nepřesný údaj, protože každý živočišný druh se rozmnožuje rozdílnou rychlostí. U druhů, které jsou schopny mít potomky už za jeden rok od narození, tedy proběhne evoluční změna sedmkrát rychleji, než u druhů, které jsou toho schopny až po sedmi letech. Počítání v generacích tedy přesněji postihuje změny, jak prokázal tým biologů a paleontologů z Monash university v časopisu Proceedings of the Natural Academy of sciences. Vědci se zaměřili na evoluci 28 skupin savců, zahrnujících primáty, slony, nebo velryby a to v rozmezí 70 milionů let.

A jaké jsou výsledky výzkumu? Za prvé – růst je velmi pomalý. Aby tvorové o velikosti myši dosáhli masy slona, potřebují alespoň dvacet čtyři milionů generací. Růst je přitom téměř dvojnásobný, pokud se děje ve vodě, která zjevně pomáhá nadnášet váhu.

Za druhé – změny směrem dolů k menším formám jsou mnohem rapidnější. Aby se o z obra stal trpaslík je třeba pouhých sto tisíc generací. „To je vážně překvapivé, nikdo nečekal, že to probíhá tak rychle,“ shrnul doktor Alistair Evans, který výzkum vedl. Trpasličím mamutům nebo hrochům se přitom dařilo především na ostrovech. „Když jste menší, potřebujete méně jídla a můžete se rozmnožovat rychleji a to je na malém ostrově vážně výhoda,“ vysvětlil Evans.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Thinkstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907